Przedszkolne priorytety Wołomina

wiz 1 kon3 SP 7

Zgodnie z zawartą przez Gminę Wołomin umową z firmą projektową Ekobud do 30 sierpnia 2017 roku powinna być gotowa dokumentacja budowlana wraz z pozwoleniem na budowę dwóch nowych przedszkoli. Jedno powstanie przy ulicy Wiejskiej drugie przy SP 7 w miejscu nieczynnego DirtParku. W gminie przybędzie ok. 230 nowych miejsc dla przedszkolaków.

– Dla dzieci chcemy zrobić wszystko co jest możliwe – mówi Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. – Za sobą mamy już budowę kolorowych placów zabaw. Zrobiliśmy też rozeznanie pod względem potrzeb oświatowych. Wiadomo, że nadal brakuje w naszej gminie ponad 200 miejsc w przedszkolach – chociaż od początku kadencji trochę tych miejsc przybyło – kontynuuje swoją wypowiedź burmistrz Radwan.
Najtrudniejsza pod względem warunków była sytuacja w przedszkolu nr 10 im. Misia Uszatka. Przedszkole wymaga gruntownego remontu. Z wypowiedzi przedstawicieli gminy wynika, że zostały tam już uruchomione procedury mające na celu kompleksowy remont obiektu, tak aby dzieci od września mogły funkcjonować w bezpiecznym obiekcie o wysokim standardzie. Należy też pamiętać o tym, że przez kilka miesięcy mówiono o reformie systemu oświaty.
– Dopiero, gdy było wiadomo w jakim kierunku zmierza reforma, mogliśmy podjąć decyzję o kierunku inwestycji w oświacie. Zgodnie z tym co wykazała analiza demograficzna i stan obiektów oświatowych, w drugiej połowie ubiegłego roku, przygotowaliśmy propozycję budowy dwóch przedszkoli na terenie Wołomina, którą zaprezentowaliśmy Radzie Miejskiej. Rada te propozycje zatwierdziła – mówi wołomińska burmistrz.
Zanim do tego doszło odbyły się spotkania i konsultacje z dyrektorami wołomińskich placówek oświatowych – szkół i przedszkoli i z wołomińskimi radnymi między innymi podczas spotkań komisji problemowych Rady Miejskiej.
Przygotowana przez magistrat koncepcja budowy dwóch przedszkoli – jednego przy ulicy Wiejskiej w Wołominie a drugiego przy SP nr 7 otrzymała akceptację i została zatwierdzona przez Radę Miejską.
Na podstawie tych decyzji gmina ogłosiła przetargi na projekty obu placówek. – Przetargi wygrała firma Ekobud, która przygotowała koncepcję obu budynków. Dobiegają końca prace projektowe, ale wiemy już jak będą się prezentowały oba budynki – opowiada Bożena Kucharczyk, naczelnik w wołomińskim urzędzie odpowiedzialna za proces inwestycyjny.
– Przy ulicy Wiejskiej powstanie przedszkole z 9 oddziałami przedszkolnymi i pełnym węzłem kuchennym, co zapewni przedszkolakom świeże, przygotowywane na miejscu, posiłki – dodaje Edyta Zbieć, wiceburmistrz Wołomina, która nadzoruje wołomińskie inwestycje.
Po zakończeniu inwestycji przy Wiejskiej w nowym obiekcie znajdą się miejsca dla przedszkolaków z Przedszkola przy ul. Fieldorfa, gdzie obecnie mieszczą się trzy oddziały. – Z tego wynika, że przybędzie nam 9 oddziałów czyli o sześć więcej dla grupy 150 dzieci – cieszy się burmistrz Radwan. – A to jeszcze nie koniec dobrych informacji. Bowiem w drugim przedszkolu – tym przy Szkole Podstawowej nr 7, które powstanie w miejsce nieczynnego Dirt Parku również będzie więcej o 75 miejsc niż w obecnym przedszkolu mieszczącym się w budynku ZS nr 3. W sumie obie inwestycje, których budowa powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku powinny zabezpieczyć potrzeby naszej gminy pod względem ilości miejsc przedszkolnych – uważa Elżbieta Radwan.Warto podkreślić, że oba budynki będą miały po 3 kondygnacje. Zostaną wyposażone w windy do przewozu osób oraz w windy towarowe. Budynki na zewnątrz zostaną wyłożone płytami HPL z powłoką w technologii EBC. Sufity będą akustyczne wykonane z płyty dekoracyjnej z wełny drzewnej łączonej magnezytem. Z wypowiedzi burmistrz Radwan wynika również że w najgorszym stanie było przedszkole nr 10 im. Misia Uszatka i przedszkole nr 8 przy ulicy Fieldorfa. To przy Fieldorfa nie nadaje się do remontu bo jego koszty byłyby niewspółmiernie duże, stąd decyzja o budowie nowego przedszkola w niedalekiej odległości przy ul. Wiejskiej. Teren przy ulicy Wiejskiej od dawna ma przeznaczenie pod budownictwo oświatowe. Ważne jest też, że jest to obszar rozwojowy. Powstają tu nowe osiedla mieszkaniowe i przybywa młodych rodzin a co za tym idzie również dzieci. Natomiast o konieczności budowy przedszkola na Osiedlu Niepodległości nikogo nie trzeba chyba przekonywać – powiedziała nam.

Teresa Urbanowska

Wizualizacja przedszkola przy szkole nr 7 w Wołominie

 

Wizualizacja przedszkola przy ulicy Wiejskiej

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.