Radzymin – 84. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego 

30 września mieszkańcy Radzymina i powiatu Wołomińskiego uczestniczyli w obchodach 84. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.

Należny Żołnierzom Armii Krajowej hołd złożyli mieszkańcy Radzymina, poczty sztandarowe, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele władz państwowych, powiatowych i gminnych, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i harcerze wszystkich szkół z gminy Radzymin, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina oraz liczna delegacja Międzyszkolnego Klubu Historycznego Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Uroczystość poprowadził Prezes Radzymińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Jerzy Berta.
Splendoru temu wydarzeniu dodała Radzymińska Orkiestra Dęta oraz krótki, ale piękny występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, których przygotowała Pani Iwona Jaworska.
Jak zawsze podczas takich uroczystości odśpiewany został Hymn Rzeczypospolitej Polskiej i Hymn Armii Krajowej.
Za wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Ojczyznę, zgromadzeni modlili się wraz z księdzem Radosławem Tkaczykiem oraz w Litanii Patriotycznej poprowadzonej przez Panią Hannę Grzegorek – jej autorkę.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Pan Jan Wnuk w swojej prelekcji opowiedział o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego.

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem – Tokarzewskim zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. W czasie II wojny światowej tylko w Polsce powstały tak rozbudowane podziemne struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. W 1944 roku Armia Krajowa liczyła około 380 tysięcy członków, z których pod broń udało się postawić 110 tysięcy. Podczas wojny w walce , więzieniach i obozach zginęło około 60 tysięcy żołnierzy AK. Od maja 1944 do maja 1945 do obozów sowieckich wywieziono ponad 30 tysięcy akowców, z których niemal połowa zaginęła bez śladu. W latach 1945 – 55 w ramach represji komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa aresztowano ich około 40 tysięcy. Sejm RP ustanowił dzień 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Jak powiedział prezes Jan Wnuk, wśród nas nie ma już Żołnierzy Armii Krajowej, odeszli na wieczną wartę, ale to my jesteśmy ich spadkobiercami, to nam powierzyli tę wielką misję zachowania pamięci o nich i kultywowania ich etosu, czyli postępowania zgodnie z ich wartościami.
My natomiast zobowiązani jesteśmy do przekazania tych idei młodemu pokoleniu, co też czynimy, a co w swojej wypowiedzi podkreślił poseł Piotr Uściński, zaznaczając, że Radzymin jest szczególny w kultywowaniu patriotyzmu i przekazywaniu następnemu pokoleniu wiedzy o naszej niezwykle trudnej, ale jakże pięknej historii, że wszyscy inni powinni się od nas tego uczyć.

W trakcie tej pięknej uroczystości, przy trochę „płaczącym niebie”, zostały również wręczone odznaczenia.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymali: Pani Elżbieta Jóźwik, Pan Zdzisław Krasiewicz i Pan Ewald Bielec.

Pani Maria Niegowska została przyjęta w poczet członków nadzwyczajnych ŚZŻAK.

Członkami zwyczajnymi, zgodnie ze statutem ŚZŻAK, zostali zaś: Pan Edward Biernacki i Pan Zbigniew Tomczyk.

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy, aby byli wiernymi krzewicielami etosu Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość została zwieńczona złożeniem kwiatów na Mogiłach Żołnierzy Września 1939 roku i Armii Krajowej.

CHWAŁA BOHATEROM. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Radzymińskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Międzyszkolny Klub Historyczny AK Ziemi Radzymińskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Radzymina.

źródło: Towarzystwa Przyjaciół Radzymina

Więcej informacji z Radzymina

Szkolenie otwarte dla firm nt. windykacji 24.06.2024 - zaprasza Radzymiński Klub Biznesu

Szkolenie otwarte dla firm na temat windykacji – zaprasza Radzymiński Klub Biznesu

Stowarzyszenie Radzymiński Klub Biznesu zaprasza wszystkie firmy z terenu Gminy Radzymin na bezpłatne szkolenie otwarte pt. „Windykacja – efektywne i oparte na relacji [...]
0 komentarzy
Obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie

Obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie

13 czerwca 1999 roku na Cmentarzu Żołnierzy Poległych z 1920 roku w Radzyminie papież Jan Paweł II modlił się nad grobami Bohaterów. Jego [...]
0 komentarzy
Radzymin - Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

Radzymin – Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

13 czerwca 2024 w Scenie Cegielnia odbyła się Gala Konkursu Victoria Biznesu 2024, podczas której ogłoszono wyniki 2. edycji konkursu dla najlepszych firm, [...]
0 komentarzy

McDonald’s w Radzyminie

W piątek, tj. 14 czerwca o godzinie 11:00, franczyzobiorca McDonald’s, Kristóf Hankó otworzył restaurację w Radzyminie. Nowy lokal znajduje się przy ul. Wołomińskiej [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

To była znów prawdziwa bitwa na rowerach górskich w Mieście „Cudu nad Wisłą”. Kolarski cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2024 ponownie ze świetną [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.