Roczne sprawozdanie Starosty z pracy Zarządu Powiatu Wołomińskiego w 2019 roku

Minął już rok od powołania nowego Zarządu Powiatu Wołomińskiego w kadencji 2018-2023. Wybór na stanowisko Starosty pozostaje dla mnie dużym wyróżnieniem i zobowiązaniem do pracy na rzecz Mieszkańców i rozwoju naszego Powiatu – napisał  Adam Lubiak, Starosta Wołomiński

W podejmowanych przez nas działaniach szczególnie ważną dla nas wartością jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Podjęliśmy i dalej będziemy podejmować działania na rzecz jakości świadczonej opieki medycznej w naszym szpitalu powiatowym. Rozszerzyliśmy zakres świadczonych usług m.in. o nowe przychodnie specjalistyczne. Przeprowadziliśmy remonty kilku oddziałów, dokupiliśmy niezbędny sprzęt medyczny. Nie zapominamy również o najważniejszym zadaniu, czyli rozbudowie szpitala. Podpisaliśmy umowę ze szpitalem na kwotę 36,5 mln złotych.

Stawiamy na coraz wyższy poziom kształcenia w powiatowych liceach i technikach, które zapewnią bezpieczną przyszłość naszej młodzieży. Otaczamy też opieką osób starsze i niepełnosprawne. Działamy sprawnie i skutecznie. Jesteśmy liderem w Polsce w pozyskiwaniu środków z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. Realizujemy program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na terenie Powiatu Wołomińskiego.

Zachęcam do zapoznania się z rocznym sprawozdaniem z prac Zarządu Powiatu. Pragnę podziękować członkom Zarządu i Radnym za wsparcie oraz konstruktywną współpracę w ostatnim roku. Przed nami jeszcze 4 lata intensywnej pracy na rzecz mieszkańców i rozwoju naszego Powiatu – napisał  Adam Lubiak, Starosta Wołomiński – czytamy dalej w sprawozdaniu starosty wołomińskiego

Nasze działania

Inwestycje drogowe

Powiat Wołomiński jest liderem w Polsce w pozyskiwaniu wsparcia na realizację inwestycji drogowych.

W ramach rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych pozyskaliśmy łącznie 44,6 mln zł na budowę i modernizację dróg powiatowych. Dodatkowe 35 mln zł pozyskały gminy z terenu naszego Powiatu.

W ramach pozyskanych środków realizujemy m.in. przebudowę ul. Wileńskiej w Wołominie, ul. Szkolnej w Słupnie i ul. Przyjacielskiej w Kobyłce, ul. Zawadzkiej od trasy S8 w g. Radzymin, ul. 100-lecia w Zagościńcu od ronda do ul. Boryny w Helenowie, drogę powiatową od ronda w Majdanie msc. Ręczaje Polskie w gm. Poświętne.

Dzięki pozyskanej dotacji z budżetu państwa budujemy most na rzece Cienka w miejscowości Dzięcioły, w gminie Tłuszcz.

Kultura i historia

Systematycznie i konsekwentnie rozwijamy ofertę kulturalną dla Mieszkańców Powiatu.

Za jedną z naszych perełek architektonicznych – Pałac w Chrzęsnem otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie ?Zabytek Zadbany?. W 2019 roku do pałacu po raz pierwszy zjechali husarze, rajtarzy, kozacy, tatarzy, hajducy i inni wojacy reprezentowani przez grupy rekonstruktorów odtwarzających historię Polski z XVII wieku. Wydarzenie ?Polska. Polska Skrzydła Chwały? na stałe wpisze się w kalendarz powiatowych imprez kulturalnych.

Organizujemy i wspieramy obchody ważnych wydarzeń historycznych na terenie naszego powiatu.

Powiat po raz pierwszy, dzięki rządowemu programowi ?Niepodległa? pozyskał dofinansowanie w kwocie 80 tys. zł na organizację obchodów 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Jesteśmy w trakcie sporządzania wniosku na rok 2020, na maksymalną kwotę 100 tys. zł.

Otworzyliśmy nowy budynek Powiatowej Biblioteki Pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 17 tys. zł dla powiatowej biblioteki na projekt upamiętniający Helenę i Stefana Nasfeterów.

Ochrona środowiska

Organizujemy warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół powiatowych z zakresu ochrony środowiska.

Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zielonce utworzyliśmy edukacyjne ścieżki z zakresu ekologii. W 2020 roku, w tym miejscu powstanie też dostępna dla wszystkich mieszkańców tężnia solankowa.

Instalujemy tablice interaktywne dla dzieci, wiaty edukacyjnej i niezbędny sprzęt do warsztatów terenowych.

Bezpieczeństwo pieszych

Realizujemy program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na terenie Powiatu Wołomińskiego.

W 2019 roku doświetliliśmy trzydzieści przejść dla pieszych w sąsiedztwie placówek oświatowych i miejsc o dużym natężeniu ruchu. Instalujemy nowoczesne i energooszczędne instalacje LED.

Prowadzimy kampanię ?Odłóż smartfon i żyj?, której celem jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców.

Sport i rekreacja

Zagospodarowaliśmy teren ponad stuletniego budynku Domu Pomocy Społecznej w Zielonce, zaprojektowanego przez jednego z najwybitniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX w. Stefana Szyllera.

Rozwijamy infrastrukturę do amatorskiego uprawiania sportu. Na terenie DPS zainstalowaliśmy urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, miejsca do gry w szachy, a wokół stawu wytyczona została ścieżka do nordic walking oraz nowe ławki.

Inwestycja zrealizowana została w ramach przyznanej Powiatowi Wołomińskiemu dotacji Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym.

Zrealizowaliśmy projekt współfinansowany ze środków UE – zagospodarowania dwóch placów w Kuligowie i Starych Załubicach. Obie lokalizacje znajdują się na terenach turystycznych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek: Bugu i Rządzy. Nowe urządzenia dla najmłodszych (makiety ryb) mają charakter edukacyjny i promujący walory terenów nadwodnych.

Opieka medyczna

Podpisaliśmy umowę ze Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie na kwotę 36,5 mln zł, celem budowy dwóch nowych budynków, które poprawią pacjentom komfort leczenia, a pracownikom szpitala pozwolą efektywniej realizować zadania.

Uruchomiliśmy dwie nowe poradnie specjalistyczne: Poradnia chorób wewnętrznych i Poradnia pediatryczna. Utworzyliśmy pracownię badań USG. Dwukrotne zwiększyliśmy liczbę operacji zaćmy, operacji endoprotezoplastyki biodra i kolana realizowanych w szpitalu oraz rozszerzyliśmy zakres świadczonych usług o zabiegi bariatryczne polegające na zmniejszeniu żołądka u osób otyłych.

Przeznaczyliśmy 7 mln zł na remont i wyposażenie w nowy sprzęt oddziału chirurgii ogólnej oraz na remont oddziału okulistyki..

Wymieniamy szpitalne windy oraz remontujemy klatkę schodową. Na ten cel pozyskaliśmy 1,8 mln zł rządowej dotacji.

Planujemy termomodernizację budynku szpitala. Złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW na kwotę 4,3 mln zł.

Pomoc osobom niepełnosprawnym

W Kobyłce przy ul. Poprzecznej utworzymy Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek zapewni podopiecznym możliwość m.in. pobytu krótko, jak i długoterminowego. Umożliwi rehabilitację dostosowaną do potrzeb i rodzaju niepełnosprawności.

Powiat zakupił na ten cel dwie nieruchomości za kwotę 3,8 mln. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie realizacji tego projektu w ramach rządowego Programu ?Centra opiekuńczo-mieszkalne? na kwotę prawie 3 mln zł.

3 przemyślenia nt. „Roczne sprawozdanie Starosty z pracy Zarządu Powiatu Wołomińskiego w 2019 roku

  1. To czemu oddział ortopedii został zamknięty. Czemu pacjentów z urazami, wymagających pilnych operacji się odsyła???

  2. Operacje biodra i kolana owszem były robione bo teraz to martwe pole tego szpitala. Ludzie się nacharowali na ten zysk, i to nie zasługa Starostwa tylko Ordynatora i całego jego zespołu, który zresztą poszedł za nim, którego potraktowaliscie jak zbója i poproś tu wyrzuciliscie za to że pociągnął ten nic nie wart oddział sprzed lat. Widzę że Dyrekcja ma tu więcej do powodzenia niż starostwo. Zresztą jak się zatrudnia ludzi których na zbity pysk wyrzucają z Radzymin za kryminał to gratuluję.

  3. Brawo dla „wściekłego pacjenta”- niech ktoś w końcu powie prawdę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.