Rozmowa z Plateau i Renatą Przemyk

Renata Przemyk fot.M.ZenknerPiosenka zespołu PLATEAU ?Nic nie pachnie jak Ty”, z gościnnym udziałem Renaty Przemyk, zaledwie w dwa tygodnie po premierze dostała się już na kilka list przebojów (w tym na Listę Przebojów ?Trójki”), a klip do piosenki cieszy się dużą popularnością w internecie. O tym jak doszło do współpracy, a także o tym jak przebiegała praca nad piosenką, zapytaliśmy Renatę Przemyk i wokalistę zespołu Plateau- Michała Szulim.– Dlaczego zdecydowaliście się na ten duet?
Renata Przemyk: – Spodobała mi się piosenka, którą mi zaproponowano, melodyjna i wzruszająca.

Michal Szulim-Plateau fot.W.KarolakMichał Szulim: – Ten utwór aż ?prosił się” o drugi, damski głos, a Renata ze swoją charakterystyczną barwą idealnie wpasowała się w konwencję.

– Właśnie, jak ?odnaleźliście się” w tym projekcie? Piosenka jest liryczna, a Renata znana jest głównie z mocniejszych, energicznych piosenek, podobnie jak Plateau- z gitarowego, alternatywnego grania…
M.S.: – Na płycie utwór ma rockową aranżację, natomiast na tym singlu celowo zagraliśmy ją minimalistycznie i bardzo tradycyjnie, a nawet staroświecko, dzięki czemu na pierwszym planie jest tekst i przede wszystkim, nasze głosy. To tak jak z konwencją ?unplugged”- postawiliśmy na przekaz, a i sama kompozycja chyba nieźle się obroniła w tym wydaniu. Poza tym chyba fajnie, że zrobiliśmy wspólnie taką małą odskocznię od gitar, elektroniki i tych wszystkich fajerwerków, które towarzyszą nam w Plateau…
R.P.: – Zawsze zaskakiwałam moich słuchaczy zmianami nastrojów,różnorodnością stylistyczną. Jeśli piosenka jest dobra, zrobi wrażenie bez względu na gatunek. Na moich płytach są również piosenki liryczne, nawet bardziej niż ta z Plateau :-)
?Granie” na emocjach ,własnych i odbiorcy, i prowokacje artystyczne to mój sposób na kontakt z publicznością. Intuicja jest mi najważniejszym cenzorem.

– Renato, jak odbierasz działalność takich zespołów jak Plateau? Tzn. odróżniających się od reszty swoimi działaniami (nawiązanie do cyrku, trasa po więzieniach, etc.) i jednocześnie pozostających poza ?mainstreamem”, czyli głównym nurtem.
R.P.: – Rozumiem to jako rodzaj prowokacji, zwrócenia uwagi na coś ważniejszego. A jeśli idzie za tym niezła muzyka to jest szansa trafić do większej liczby słuchaczy i zostać na dłużej. Sama funkcjonuję poza tzw. ?mainstreamem”, więc inność raczej mnie intryguje niż odpycha.

– Jak prywatnie, podczas nagrywania piosenki i klipu, układała Wam się współpraca? W końcu Renata jest z Krakowa, a Plateau z Warszawy ;-)
R.P.: – Jestem zbyt tolerancyjna,żeby poddawać się stereotypom (uśmiech). Panowie z Plateau są bardzo mili. Kultura tzw. starej szkoły- trochę wrażliwej nieśmiałości w połączeniu ze studenckim luzem. Bardzo pozytywna kompilacja. Współpraca profesjonalna i miła. Zarówno z samym zespołem, jak i całą ekipą.
M.S.: – Było super, od pierwszego spotkania. Mamy podobne gusta muzyczne, podobne podejście do tematu…A i poczucie humoru zbliżone do siebie, więc i tu problemu nie było. Ale czy z osobą, która nagrała takie piosenki jak ?Kochana”, czy ?Zero”, może się źle układać współpraca..? (uśmiech)

– Jakie są najbliższe plany Renaty Przemyk? Czy są już jakieś plany odnośnie nowej płyty?
R.P.: – Jestem w trakcie kompletowania materiału na swoją nową płytę a w międzyczasie biorę udział w nagraniach innych projektów. Za niedługo wyjdzie nowa płyta zespołu Habakuk, który zaprosił mnie do zaśpiewania piosenki. Będę brała udział w kilku ich koncertach urodzinowych. Śpiewałam gościnnie dla Pidżamy Porno. Biorę udział w projekcie 'Zakazane piosenki’ z piosenkami z Jarocina sprzed 20-tu laty. No i regularnie gram w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w ?Terapii Jonasza”. Same ciekawe propozycje, z czego się bardzo cieszę. Duet z Plateau jest jedną z nich…

– A jakie plany ma zespół Plateau? Czym tym razem zaskoczycie? Kiedy będzie trzecia płyta?
– Hmm, każdy nas pyta, czym tym razem zaskoczymy (śmiech). A może po prostu nagramy zwykłą płytę? Chociaż nie, rzeczywiście to byłoby nudne (śmiech). A tak na serio to gramy teraz dużo koncertów do wakacji, a na początku lipca wchodzimy do studia, żeby zacząć nagrywanie trzeciego krążka. Wiemy na razie tylko tyle, że będzie dużo bardziej surowy i gitarowy od ?Mistrza Tupetu”. Premiera płyty będzie prawdopodobnie na jesieni…

Dziękujemy za rozmowę!
MJM MUSIC PL- Dział promocji