Rusza budowa Stacji Uzdatniania Wody „Drewnica” w Ząbkach

Po ponad dwu letnich pracach przygotowawczych rusza oczekiwana przez mieszkańców Ząbek nowa inwestycja komunalna. Już w najbliższy piątek (10 lipca) w samo południe, zarząd PGK w Ząbkach podpisze umowę z Przedsiębiorstwem Budownictwa i Instalacji ABT sp. z o.o. w przedmiocie budowy w Ząbkach nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody.W najbliższy piątek (10 lipca) zostanie podpisana umowa pomiędzy zarządem PGK w Ząbkach a Przedsiębiorstwem Budownictwa i Instalacji ABT w sprawie budowy nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody. Celem planowanej inwestycji jest zwiększenie ilości wody dla dynamicznie rozwijających się Ząbek oraz zapewnienie ciągłości i niezawodności jej dostaw o odpowiednio wysokim ciśnieniu.
Obecnie w upalne dni, zwłaszcza w godzinach wieczornych, występują spadki ciśnienia, spowodowane niedostatecznymi dostawami wody od warszawskiego MPWiK S.A.
W ramach tej inwestycji ząbkowskiej spółki miejskiej zostanie wzniesiony budynek technologiczny, w którym będzie uzdatniania woda głębinowa, dwa zbiorniki retencyjne wody czystej o łącznej pojemności dwa tysiące metrów sześciennych, oraz cały szereg obiektów towarzyszących.
Nowoczesne i automatycznie sterowane pompy będą podnosić ciśnienie w sieci wodociągowej w godzinach porannego i wieczornego szczytu, zaś zmniejszać je w nocy, kiedy pobór wody jest minimalny.
Automatyzacja tego procesu zapewni wysoką ekonomikę dystrybucji wody.
Wydajność wykonanych już w latach poprzednich studni głębinowych wynosi około miliona metrów sześciennych wody rocznie i zabezpiecza aktualne zapotrzebowanie Ząbek na wodę.
Ząbki to jednak stale rozbudowujące się miasto. Władze spółki przewidziały zatem możliwość powiększenia stacji i szybkiej rozbudowy systemu uzdatniania wody, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody w kolejnych latach. Ale już teraz realizowany projekt zapewnia np. możliwość pięcio-krotnego napełnienia niecki głównej basenu miejskiego, tylko w ciągu jednego dnia.
Wydobywana z głębokości ponad 50 metrów woda surowa pozbawiana będzie nadmiaru żelaza i manganu na specjalnych złożach filtracyjnych, następnie na krótko trafi do zbiorników wody czystej a później zostanie przepompowana dwiema magistralami do miejskiej sieci wodociągowej.
Ponieważ woda z ujęć podziemnych charakteryzuje się stabilnym składem mikrobiologicznym i chemicznym nie przewiduje się konieczności stosowania stałego procesu jej dezynfekcji, w tym nielubianego przez odbiorców chlorowania.
Oczywiście jakość produkowanej wody będzie systematycznie badana przez akredytowanie laboratorium pomiarowe i kontrolowana przez Sanepid.
Budowa stacji uzdatniania wody wraz z magistralami przesyłowymi powinna potrwać około 1,5 roku, zaś całkowity koszt zamknąć się kwotą osiem milionów złotych.
Tak więc w 2017 roku mieszkańcy Ząbek będą mogli cieszyć się z dobrej, smacznej a pewnie
i tańszej niż obecnie wody.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.