Straż Miejska teraz w Zielonce

Wołomin, Radzymin, Ząbki, a teraz Zielonka. Kolejne miasto naszego powiatu zdecydowało się na powołanie Straży Miejskiej. Formacja ma poprawić bezpieczeństwo w mieście i służyć ochronie porządku publicznego i stanowić silne uzupełnienie policji.

Podjęciem uchwały w sprawie utworzenia Straży Miejskiej w Zielonce zajęli się radni na XXVI sesji Rady Miasta. Pomysłodawcą utworzenia formacji jest burmistrz Zielonki Adam Łossan. – Chcemy utrzymać poziom bezpieczeństwa i porządku w mieście poprzez powołanie Straży Miejskiej. Od lat w Zielonce stacjonował oddział prewencyjny, który pomagał w patrolowaniu miasta. Teraz po zlikwidowaniu służby zasadniczej, komisariat w Zielonce ma problem z obsadzeniem stanowisk. Straż Miejska ma być silnym uzupełnieniem policji – tłumaczy burmistrz Zielonki. Strażnicy będą działać wspólnie z policją, a ich głównym zadaniem będzie patrolowanie miasta oraz interweniowanie w sprawach bezpieczeństwa.
Podczas sesji Rady Miasta padł pomysł, by Straż powołać na rok, w celu sprawdzenia czy jednostka faktycznie poprawi bezpieczeństwo w mieście. Argument ten odrzucił Burmistrz Łossan. – Zawierania małżeństwa ze Strażą na próbę mija się z celem, ponieważ perspektywa dobrej pracy Straży, a na takiej nam zależy, wymaga odpowiednich działań ? powiedział burmistrz Zielonki. Tworzenie struktur Straży wymaga czasu, co dobrze widać na przykładzie Wołomina i Ząbek. Szkolenia funkcjonariuszy trwają po kilka miesięcy, a znalezienie odpowiedniej ilości chętnych do pracy strażnika nie jest łatwe. – Rozumiem że intencją utworzenia Straży Miejskiej jest poprawa bezpieczeństwa w Zielonce, ale obawiam się, że strażnicy zajmują się bardziej ochroną porządku niż poprawą bezpieczeństwa. To drugie, to zadanie policji, która ma znacznie szersze i większe kompetencje. Obywatele czują większy respekt do funkcjonariuszy policji. Obawiam się że Straż będzie tylko szukać drobnych uchybień u mieszkańców i wcale nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w mieście ? argumentował Andrzej Marek Grodzki. Zielonka zasięgnęła jednak opinii Komendanta Stołecznego Policji. W jego imieniu wypowiedział się jego zastępca, inspektor Tadeusz Bereda który napisał, że nie wnosi przeciwwskazań, co do utworzenia Straży Miejskiej w Zielonce. Nowo powstająca formacja ma mieć docelowo ośmiu strażników. Miasto liczy, że do 1 stycznia 2008 roku uda się wybrać w konkursie komendanta Straży Miejskiej w Zielonce, który to przeprowadzi nabór do nowej placówki.

Adam Kudełka

Jedno przemyślenie nt. „Straż Miejska teraz w Zielonce

  1. cytuje”Miasto liczy, że do 1 stycznia 2008 roku uda się wybrać w konkursie komendanta Straży Miejskiej w Zielonce, który to przeprowadzi nabór do nowej placówki.”
    do stycznia 2009

Możliwość komentowania jest wyłączona.