Strop w domu jednorodzinnym

Każdy z nas wie, że przy budowie domu bardzo ważną konstrukcją jest strop. Przygotowanie do montażu stropu systemowego gęsto żebrowego typu Teriva rozpoczynamy od obmurowania ścian konstrukcyjnych pustakiem szalunkowym typu L. Strop wysokości 24 cm składa się z belek stropowych i pustaków stropowych.

Rozpoczynamy montaż drewnianego podciągu w kierunku poprzecznym do belek. Podpory metalowe rozkręcane lub podpory drewniane mocujemy do podciągu co 60 cm pod każdą belką. Podciąg drewniany wraz z podporami montujemy w rozstawie nie większym niż co dwa metry. Najwłaściwszy rozstaw podpór to wymiar kończący wielokrotność pustaków stropowych, co umożliwia prawidłowe wyznaczenie żebra rozdzielczego stropu.

Podpory mocujemy do podciągu co 60 cm pod każdą belką.
Podpory mocujemy do podciągu co 60 cm pod każdą belką.

Kolejną czynnością jest montaż belek stropowych zazwyczaj w kierunku krótszej rozpiętości co 60 cm. Pola między belkami wype łn iamy pustakami stropowymi keramzytowymi pozostawiając lukę 10 cmw miejscach podpór rozstawionych poprzecznie do belek. W miejscu luk przekładamy przez belki stropowe pręty fi 12, jeden dołem drugi górą, co stanowi konstrukcję żebra rozdzielczego. Pamiętamy, aby przy żebrach rozdzielczych i przy podporach montować stropowe pustaki deklowane, które zabezpieczają przed dostawaniem się betonu w środek pustaków. Tak przygotowany strop pozwala na rozpoczęcie układania nadbetonu C30/20. Układany nadbeton wyrównujemy łatą wibracyjną. W miejscach żeber rozdzielczych, wieńcy, podciągów żelbetowych i na schodach beton zawibrowujemy wibratorem wgłębnym. Po ułożeniu nadbetonu musimy pamiętać o sezonowaniu betonu (czyli podlewaniu). Podpór montażowych nie wolno zdejmować przed upływem 14 dni od daty wylania nadbetonu.
Jak wynika z powyższego opisu strop Teriva jest łatwy w montażu i nieakus tyczny. Zdecydowanie mniejsze zużycie stali, betonui materiałów montażowych, poza tym jest znacznie tańszy od innych stropów.
Moja rodzinna firma STROP-BUD z zakładem produkcyjnymw Zagościńcu jest producentem stropów Teriva od 26 lat. W biurze firmy można uzyskać wszelkie in formacje techniczne i cenowe. Zachęcamy do współpracy.

mgr inż. Paweł Oleksiak
www.stropbud.pl
22 799 03 24, 501 348 060

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.