Teresa Urbanowska: Metropolia, ale jaka?

teresa

Na dzień dzisiejszy chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytane: Jak zarządzać obszarami metropolitalnymi?
Choć jest ono od kilku miesięcy zadawane przez różne środowiska to trudno znaleźć w trwających dyskusjach konkretnych odpowiedzi.
Owszem – dyskusja przetacza się przez cały kraj, ale padają w niej głównie niewiele wnoszące do sprawy ogólniki albo wzajemne oskarżenia o to czy owo zarówno przez koalicje rządząca jak i przez opozycję.
Poselska propozycja projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy ciągle wywołuje silne emocje, a wśród samorządowców, mieszkańców i wielu ekspertów również obawy.
Z mieszkańcami spotykają się posłowie popierający wspomniany projekt ustawy – w naszym lokalnym przypadku jest to poseł PiS Piotr Uściński i zarazem starosta wołomiński poprzedniej kadencji czy Jan Grabiec, poseł PO wieloletni starosta legionowski.
Lokalne debaty inicjują również wójtowie, burmistrzowie i starostowie. W tym tygodniu do spektakularnego spotkania doszło między innymi w Markach.
Na 19 kwietnia zapowiedziana została przez starostę Kazimierza Rakowskiego i burmistrz Elżbietę Radwan debata w ZS nr 4 w Wołominie a z pisma od Marszałka Województwa Mazowieckiego skierowanego do naszej redakcji dowiedzieliśmy się, że również Marszałek Adam Struzik przystąpił do debaty:
„Metropolia, ale jaka?”, którą zaplanowano na 26 kwietnia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Marszałek zapowiada, że w konferencji udział wezmą wybitni przedstawiciele świata nauki, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, senatorowie i posłowie.
– Liczę także na przyjęcie zaproszenia przez pomysłodawcę tego projektu Pana Jacka Sasina – napisał Marszałek Struzik w zaproszeniu rozesłanym również do mediów lokalnych.
To dobrze, że rozmawiamy. Dobrze, że chcemy debatować. Szkoda tylko, że w podtekście tej dyskusji w wielu z nas tkwi przekonanie, że decyzje już zapadły, że strona rządowa już zdecydowała jaki kształt będzie miała przyszła metropolia i kiedy zostanie utworzona.
Czy tak jest faktycznie przekonamy się wszyscy już niebawem.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.