Teresa Urbanowska: Pomagajmy

Teresa Urbanowska

Nie każdy kto potrzebuje pomocy potrafi o nią poprosić. Kilka dni temu wpadł mi w oczy wpis krytykujący akcje pomocowe. Autor drwił sobie z osób angażujących się w tego rodzaju akcje ponieważ jego zdaniem stały się one zbyt powszechne. Myślę, że być może nie znalazł się nigdy w sytuacji bez wyjścia.

Z własnego doświadczenia wiem jak trudno jest, będąc w potrzebie, poprosić o pomoc dla siebie. Łatwiej zrobić to dla kogoś bądź za kogoś. Grudzień to wyjątkowy miesiąc a nadchodzące dni to szczególny okres. Czas, kiedy każdy z nas chciałby poczuć bliskość innych. Ciepło nie tylko w miejscu zamieszkania ale także w sercu. Warto jednak pamiętać, że wśród nas nie wszystkich życie rozpieszcza i są tacy, którym przyda się ciepły koc, para nowych butów, które nie będą przepuszczały wody, czy po prostu miska ciepłej zupy.
Ktoś powie od tego są MOPSy, GOPSy i inne ośrodki pomocowe. Są ? oczywiście? ale ja nie o takiej pomocy tu piszę.
Podczas jednej z ostatnich rozmów dziennikarskich mój rozmówca powiedział, że pomagając innym powinniśmy się dzielić tym, co mamy a nie tym co nam zbywa. Myślę, że wielu z nas ma wiele i nie tylko o posiadanie rzeczy materialnych tu chodzi. Mamy wiedzę, możliwości, energię, talenty ? to nasz majątek, którym czasem warto obdarzyć również innych. A takich, którym zabrakło w życiu szczęścia wokół nas nie brakuje.
W centrach handlowych spotkamy z pewnością dzieci angażujące się w akcje charytatywne ? nie żałujmy im dobrego słowa i części zakupów z naszego koszyka bo i tak często zrobiliśmy za duże zakupy.
Kilka dni temu odbyło się podsumowanie ?Szlachetnej paczki? dla rejonu wołomińskiego. Rozmawiając z młodą dziewczyną , koordynatorką projektu, zapytałam ją o jej motywację do działań pomocowych bo Szlachetna paczka nie jest jedyną akcją, w którą się angażuje. Usłyszałam, że jej też ktoś w życiu pomógł i ta pomoc pomogła jej znaleźć się w miejscu, w którym jest obecnie.
Pomagajmy, bez względu na komentarze. Pomagajmy tam, gdzie widzimy taką potrzebę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy sami będziemy potrzebowali pomocy od innych a nie zawsze będziemy potrafili o nią poprosić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.