Weekend z pasją

Weekendowy, wakacyjny cykl warsztatów pisania ikon dla początkujących, organizowany przez Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury w partnerstwie z wołomińskim MDK-iem okazał się być strzałem w dziesiątkę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników organizatorzy zapowiadają kontynuację przedsięwzięcia.

Wakacje z ikoną to cykl czterech weekendowych warsztatów pisania ikon dla początkujących, które zostały zorganizowane przez Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury w partnerstwie z MDK w Wołominie. Każde z cyklu weekendowe spotkanie trwało dwa dni (12 godzin). Wśród uczestników były osoby, którym taka wspólna forma tworzenia przypadła do gustu na tyle, że uczestniczyli we wszystkich ? czterech ? edycjach.

? Lubię malować, ale w domu trudno znaleźć chwilę, aby rozłożyć sztalugę, rozpakować farby, wyciągnąć pędzle i ?złapać? temat. Nie ma to jednak, jak malowanie w grupie jednego wspólnego tematu ? ikony ? przekonuje Gabriela Czarnecka, pomysłodawczyni organizacji ikonowych warsztatów. Okazało się, że chętnych jest więcej. ? Cieszę się, że udało mi się tym tematem zarazić koleżanki i zachęcić naszego Mistrza ? Mirosława Stemczińskiego, aby nas uczył ? mówi.

– To wspaniałe zajęcie weekendowe ? takie wspólne malowanie to jest to, czego nam brakuje w dzisiejszym zapędzonym świecie. Przypomina to trochę starodawne ?darcie pierza?, kiedy ludzie spotykali się w jednym miejscu, wspólnie pracując i żartując rozmawiali ze sobą. My również ? spotykamy się w Wołominie w siedzibie Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury (Wileńska 36A na poddaszu), malujemy, pijemy dobrą herbatę czy kawę i przy tym ze sobą rozmawiamy, odpoczywamy a na dodatek zostaje nam jeszcze po tych spotkaniach coś namacalnego ? ikona, która może być świetnym upominkiem dla kogoś bliskiego. Koniecznie trzeba te wakacyjne spotkania kontynuować w ciągu roku ? przekonuje inna z uczestniczek. Podobne opinie wyrazili pozostali. ? Bardzo chcę, aby takie zajęcia odbywały się nadal. Gdy maluję swoją ikonę, odpoczywam. W tym czasie wszelkie problemy odpływają i są daleko ode mnie ? mówi kolejna z uczestniczek. A inna z osób dodaje: ? Na początku nie wierzyłam, że uda mi się napisać ikonę, a jednak się udało ? mówi. – Polecam ? szczególnie na codzień tak zabieganym osobom jak ja. Warto się na chwilę zatrzymać i wyciszyć ? dodaje. A terapeutka Monika Kruczyńska Szymoniak dodaje ? To była świetna forma spędzenia wolnego czasu. Cieszę się, że mogłam tu być. Odpoczęłam i zdobyłam nowe umiejętności. Zainteresował mnie inny świat ? kolor, symbol, gest… Zaczynam więcej oglądać, czytać, rozszyfrowywać i wiedzieć na ten temat więcej… i chce mi się znowu malować ? tak jak dawniej!!! No i mam nowych znajomych, a to jest bezcenne jak namalowane przez nas ikony ? zapewnia.

Również i ja ? autorka tego tekstu, która nigdy wcześniej ? od ukończenia szkoły ? nie malowała, dałam się na nowo wciągnąć w świat barw, gestów i wydobywania kolorów i napisałam swoje cztery, własne ikony ? choć nigdy wcześniej nie myślałam o malowaniu a nawet wręcz uważałam, że to zajęcie zdecydowanie nie dla mnie. Odkryłam swoją nową pasję? Zobaczymy. W każdym razie to co powstało podczas tych warsztatów podarowałam bliskim, zaczęłam nawet pisać kolejną, ale w samotności nie jest to już tak przyjemne.

W Warsztatach brały udział osoby w różnym wieku: młodzież, pracownicy i emeryci. Co ważne i warto to również podkreślić ? w żadnej z edycji nie zabrakło panów. Wiele osób żałowało, że zajęcia odbywają się tylko tylko w wakacje. W związku z tym MFBNiK w partnerstwie z MDK w Wołominie postanowiło zorganizować całoroczny ?Weekend z pasą?. W ramach dwudniowych spotkań odbywały się będą między innymi: warsztaty pisania ikon dla początkujących ale i dla zaawansowanych, warsztaty malowania na porcelanie, malowania na jedwabiu oraz warsztaty wycinankarskie. Na życzenie zainteresowanych zajęcia odbywać się będą również w systemie cotygodniowych dwugodzinnych spotkań. Bliższe informacje odnośnie terminów zostaną podane po uzgodnieniu z MDK w Wołominie na stronie:

www.mazowieckieforum.pl

oraz www.mdkwolomin.pl

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.