Brak uprawnień, lekceważenie przepisów lub popisy na hulajnogach elektrycznych szybko mogą zamienić się w tragedię. O konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania przekonał się 10-latek, który podróżując hulajnogą elektryczną spowodował wypadek.
3 sierpnia w Obrębie (gm. Lutocin) doszło do niebezpiecznej sytuacji na drodze, z udziałem 10-latka kierującego hulajnogą i Skody. Jak wynika z ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów, z terenu jednej z posesji na drogę asfaltową na hulajnodze elektrycznej wyjechał 10-latek, który uderzył w bok jadącej Skody. Wyniku zdarzenia poszkodowany został chłopiec, który z miejsca wypadku przetransportowany został Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Warszawie.

W chwili zdarzenia chłopiec nie posiadał obowiązkowego kasku ochronnego. Na miejscu wypadku pracowali żuromińscy policjanci, którzy będą dokładnie wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia.
Policjanci apelują do rodziców o sprawowanie właściwego nadzoru nad dziećmi, korzystającymi z hulajnóg elektrycznych oraz wyposażanie ich w kaski ochronne, które mogą znacząco ograniczyć skutki urazów. Korzystanie z kasku ochronnego przez osobę do 16 roku życia, kierującą m.in. hulajnogą elektryczną, jest obowiązkowe!!!
Przypominamy obowiązujące przepisy:
od 3 czerwca b.r. rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia mają obowiązek używania kasków ochronnych;
aby kierować hulajnogą elektryczną po drodze publicznej, należy mieć ukończone 13 lat. Osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia muszą posiadać co najmniej kartę rowerową (przy sobie) lub odpowiednie uprawnienia;
maksymalna dopuszczalna prędkość podczas kierowania hulajnogą elektryczną wynosi 20 km/h;
jeżeli kierujący hulajnogą elektryczną, w wyjątkowych sytuacjach korzysta z chodnika, jest zobowiązany poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego oraz bezwzględnie ustępować pierwszeństwa osobom poruszającym się pieszo;
kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone dla danego kierunku jazdy;
zabronione jest przewożenie hulajnogą elektryczna pasażerów, zwierząt oraz ładunków;
w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h, kierujący hulajnogą elektryczną nie ma prawa korzystać z jezdni.
st. asp. Tomasz Łopiński
tekst i zdjęcia Policja Mazowiecka
Więcej wiadomości z Mazowsza
Groźny wypadek w Księżykach. Dwie osoby poszkodowane, na miejscu straż, pogotowie i policja
Pożar domu w Suchocinie. Kuchnia stanęła w ogniu, jedna osoba trafiła do szpitala
Dramat w Dąbrówce. Auto uderzyło w drzewo, 4-letnie dziecko reanimowane i zabrane śmigłowcem LPR
Nocny pożar domu jednorodzinnego. Ogień objął dach, strażacy walczyli z ukrytym pożarem konstrukcji
Jechał 107 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy i dostał 3000 zł mandatu
Pożar samochodu w Palmirach. Auto stanęło w ogniu, strażacy gasili je na drodze
Pijany kierowca zatrzymany przez mińskich policjantów. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu
S8 pod Radzyminem: litewska ciężarówka ważyła za dużo, a część ładunku nie była zabezpieczona
Nocny pożar domu w Helenowie. Służby ruszyły na ul. Witosa, na miejscu kilka zastępów straży
Nocny pożar domu w Makowie. Ogień strawił poddasze, na miejscu pracowały liczne zastępy straży
Rozbite auta, uszkodzone ogrodzenie i nocna akcja służb w Kobyłce
Niebezpieczne zdarzenia na DK61 w miejscowości Strzyże
Niewybuch w lesie, zachowaj ostrożność i natychmiast powiadom służby
Hulajnoga to nie zabawka. W Radomiu i powiecie już 13 wypadków i 15 kolizji

