XIII Rajd Katyński odwiedził Ossów i Radzymin

Ponad 100 motocyklistów zatrzymało się w sobotę w Ossowie i Radzyminie. Ossów był po raz pierwszy przystankiem na trasie XIII Rajdu Katyńskiego, którego uczestnicy jadą oddać hołd zamordowanym przez NKWD polskim oficerom i odwiedzają miejsca naznaczone polską historią.

rajdkatynski

Uczestników na trasie z Warszawy przez Ossów, Wołomin, Radzymin aż do Ostrowi Mazowieckiej eskortuje grupa motocyklistów zrzeszonych w klubie MotoCud z Radzymina. W Ossowie zatrzymali się jedynie na chwilę, gdzie oddali hołd ks. Ignacemu Skorupce i poległym w Boju pod Ossowem bohaterom. Zatrzymali się też w Pawilonie Ekspozycyjnym, gdzie znajduje się makieta z panoramą Bitwy Warszawskiej.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zatacza krąg docierając w pierwszej kolejności do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską. Rajd jest jednocześnie liczącą ponad siedem tysięcy kilometrów długości wyprawą na Kresy Rzeczypospolitej, stąd na trasie Wilno, Lwów, Żytomierz, Bar, Kamieniec Podolski, Chocim oraz liczne inne miejscowości naznaczone polską historią.

? Jako Samorządowa Instytucja Kultury ?Park Kulturowy Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku? czujemy się wyróżnieni mogąc gościć u siebie uczestników XIII Rajdu Katyńskiego, którzy od lat wspierają naszych rodaków na Wschodzie. Trasa Rajdu związana jest ze Zbrodnią Katyńską, będącą zemstą Stalina za odpór, jaki daliśmy komunistom w czasie wojny polsko-bolszewickiej ? przekonuje Maciej Czerski z Samorządowej Instytucji Kultury ?Park Kulturowy Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?.

Tego samego dnia jeszcze przed południem motocykliści zajechali do Radzymina na Cmentarz Poległych w 1920 roku, by i tu złożyć wieniec i oddać hołd bohaterom walk z Bolszewikami. Motocykliści z radzymińskiego MotoCudu przekazali im kilkaset książek i płyt z wierszami dla dzieci, by rozdali je wśród polskich rodzin na trasie swojego przejazdu, która liczy w tym roku 7 500 kilometrów. Uczestnicy Rajdu pojadą przez Litwę, Białoruś, Rosje i Ukrainę, by odwiedzić tam polskie rodziny i złożyć kwiaty na grobach polskich bohaterów. Powrócą do Warszawy i do Radzymina w połowie września.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.rajdkatynski.com, a także www.ossow1920.pl Relację z Rajdu będzie można śledzić na fanpage facebook.com/ossow1920.

Jedno przemyślenie nt. „XIII Rajd Katyński odwiedził Ossów i Radzymin

Możliwość komentowania jest wyłączona.