Zapraszamy do obejrzenia relacji z Obchodów 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Obchodów 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

W dniach 12-15 sierpnia na terenie powiatu wołomińskiego obyło się szereg uroczystości i wydarzeń w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Kulminacyjnym punktem była niewątpliwie rekonstrukcja hstoryczna, która przyciągnęła tysiące widzów.

Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrana na przedpolu stolicy m.in. w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zdecydowała
o zachowaniu niepodległości odradzającej się po zaborach Polski. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej.

Nie bez powodu Lord Edgar d’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. W jednym z artykułów ten były ambasador brytyjski w Polsce pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

W piątek 12 sierpnia w parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie odbyło się wydarzenie
„W obronie Niepodległości – koncert pieśni legionowych i ułańskich z okazji 102. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej”. Koncert, którego organizatorem było Stowarzyszenie WEST był współfinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego.

W sobotę 13 sierpnia już po raz drugi odbył się w Ossowie Piknik Wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Następnie o godz. 18 odprawiona została Msza Święta w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie, po zakończeniu której odbył się Koncert Inauguracyjny w Hołdzie Bohaterom 1920 roku w 30-lecie utworzenia Diecezji Warszawsko-Praskiej w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W niedzielę 14 sierpnia w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Radzyminie o godz. 13.00 odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem abpa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Natomiast w godzinach wieczornych w Ossowie odbyły się uroczystości odsłonięcia popiersi na Polanie Dębów Pamięci 96. ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie: śp. ks. Andrzeja Kwaśnika, Kapelana Stołecznego Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 i Federacji Rodzin Katyńskich  oraz śp. ojca Józefa Jońca, Prezesa Stowarzyszenia „Parafiada”, zakonnika Zakonu Szkół Pobożnych (Pijarów), działacza organizacji pozarządowych oraz uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

W poniedziałek 15 sierpnia uroczystości rozpoczęły się poranną modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie o godz. 8. O godz. 9:30 odprawiona została uroczysta Msza Święta celebrowana przez Kardynała Gerharda Ludwiga Müllera i J. E. Romualda Kamińskiego, Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej, po zakończeniu której odbył się apel poległych przy Cmentarzu Poległych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie. Kulminacyjnym punktem obchodów była rekonstrukcja historyczna walk Bitwy Warszawskiej w Ossowie oraz piknik rodzinny, które przyciągnęły tysiące uczestników – mieszkańców i gości z całej Polski.

– Kiedy wspominamy Bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i Ich dziejową rolę, to siłą rzeczy nasze myśli jakby same z siebie kierują się ku walczącej z barbarzyńskim najeźdźcą Ukrainie. To, co współczesna Rosja robi na Ukrainie, świadczy niezbicie, że należy ona do innej cywilizacji, cywilizacji, której istotą jest okrucieństwo i zło. Dlatego też prosząc Pana Boga i Matkę Boską Zwycięską o opiekę nad naszą Ojczyzną, o to, by Polska już nigdy nie zaznała okropności wojny, modlimy się też o jak najszybszy sprawiedliwy pokój na Ukrainie i jak najszybszą jej odbudowę – powiedział Starosta Adam Lubiak w trakcie uroczystości w dniu 15 sierpnia w Ossowie.

Obchody rocznicowe zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”

Fotorelacje

Fotorelacja – 13 sierpnia 2022 r.
Fotorelacja – 14 sierpnia 2022 r.
Fotorelacja – 15 sierpnia 2022 r.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wprowadzenie czasowej organizacji ruchu ulicy Fieldorfa w Wołominie

Wprowadzenie czasowej organizacji ruchu ulicy Fieldorfa w Wołominie

Zgodnie z informacją dostarczoną przez wykonawcę prac budowlanych na ulicy Fieldorfa na odcinku pomiędzy DW nr 634 a ulicą Sportową oraz pomiędzy ulicą [...]
0 komentarzy
Promocja 10% rabatu na zakup biletów okresowych w aplikacji Koleje Mazowieckie zostanie przedłużona

Promocja 10% rabatu na zakup biletów okresowych w aplikacji Koleje Mazowieckie zostanie przedłużona

W związku z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnym odbiorem przez podróżnych promocji w aplikacji mobilnej Koleje Mazowieckie zostaje ona przedłużona do 31 sierpnia br. [...]
0 komentarzy
Komunikat Warszawskiego Transportu Publicznego

Komunikat Warszawskiego Transportu Publicznego

W dniach 29 maja – 2 czerwca wprowadza się zmiany w organizacji Warszawskiego Transportu Publicznego 29.05.2024 r. (środa) 30.05.2024 r. (Boże Ciało – czwartek) 31.05.2024 r. (piątek) [...]
0 komentarzy
Marki - ODJAZD - zlot pojazdów zabytkowych

Marki – ODJAZD – zlot pojazdów zabytkowych

102 lat temu, tj. 8 października 1922 r. odbyły się Pierwsze Wyścigi Samochodowe w Strudze. Wyścigi na dystansie 43 km (3 okrążenia) odbyły [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o tym, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, o nowatorskich zabiegach [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.