15. Zdrowie: Depresję trzeba leczyć

Agata Mijewska

Apatia, smutek, przygnębienie, niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności to powszechnie znane objawy depresji. Ponadto należałoby tu powiedzieć o problemach ze snem, uczuciu ciągłego zmęczenia, trudnościach w koncentracji i niskiej samoocenie. Depresji towarzyszy także lęk, wewnętrzne napięcie oraz dolegliwości somatyczne takie jak bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej. Często chorzy uskarżają się na spadek apetytu i wagi ciała, bądź nadmierny apetyt.
Skąd się bierze depresja? Przyczyny tej choroby mogą być bardzo różne. Właśnie na tej podstawie można wyróżnić trzy rodzaje depresji. Depresja endogenna występuje w przebiegu różnego rodzaju chorób psychicznych. Z kolei depresja psychogenna jest stanem, będącym reakcją na trudne sytuacje życiowe. Istnieją również depresje objawowe, które to są wynikiem bądź pewnych zaburzeń organicznych układu nerwowego lub chorób, bądź przyjmowania niektórych środków farmaceutycznych.
Objawy depresji mogą mieć bardzo różne nasilenie. Choroba może przebiegać łagodnie (zmęczenie, przygnębienie), ale może również sprowadzać się tylko do bezwładnego leżenia w łóżku i zupełnie zaburzyć funkcjonowanie społeczne.
Bardzo często bywa to dla nas wstydliwy problem, o którym trudno nam mówić. Nie zdajemy sobie sprawy, że depresja jest taką chorobą, jak każda inna i że aby ją wyleczyć, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Leczenie depresji polega głównie na leczeniu farmakologicznym, jednak często jego niezbędnym uzupełnieniem jest psychoterapia.

3 przemyślenia nt. „15. Zdrowie: Depresję trzeba leczyć

  1. Odnalazlem sie w opisach przedstawiajacych objawy tej choroby -mowiac zartobliwie.Nie mniej jednak uwazam ze w podobnych sytul

  2. Odnalazlem sie w opisach przedstawiajacych objawy tej choroby -mowiac zartobliwie.Nie mniej jednak uwazam ze w podobnych sytulacjach dobrze jest poddac sie aktywnemu wypoczynkowi lub radykalnej zmianie w sposobie lub stylu zycia.Pomimo zalecanych sposobow leczenia zdecydowalem sie na inna terapie.jesli sie ona nie powiedzie zwroce sie do pai o pomoc.Tymczasem „wylaczam” sie .Jutro wyjezdzam za granice na kilka miesiecy.Po Holandi i Niemczech zatrzymam sie na dluzej we Francji, skad wroce na poczatku wrzesnia lub po winobraniu.Mam nadzieje ze moje depresyjne objawy przemina i ponownie bede mogl brac udzial w dyskusjach proponowanych przez ZPW.

  3. Ah! Widze ze Zachodni wiatr wybiera sie na zachod.Chcialbym cie uprzedzic ze tu zupki sie juz w tym roku skonczyly i radzilbym ci przemyslec twoj wyjazd bys nie poglebil swojej depresji……..

Możliwość komentowania jest wyłączona.