Groźna sytuacja w Kazuniu Polskim. W nocy 17 marca strażacy zostali wezwani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym jednego z budynków mieszkalnych. Choć tego typu zdarzenia często bagatelizowane są przez mieszkańców, w rzeczywistości mogą w każdej chwili doprowadzić do poważnego pożaru całego domu.
Auto stanęło w płomieniach na drodze. Interweniowało kilka zastępów straży pożarnej
Zgłoszenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazuniu Polskim.

Ogień w kominie – zagrożenie dla całego budynku
Po przybyciu na miejsce strażacy potwierdzili pożar sadzy w przewodzie kominowym. Tego typu zdarzenia są szczególnie niebezpieczne – temperatura wewnątrz komina może sięgać nawet kilkuset stopni Celsjusza, co stwarza realne ryzyko pęknięcia przewodu kominowego, a w konsekwencji przeniesienia ognia na konstrukcję budynku.
Dzięki szybkiej reakcji służb udało się opanować sytuację i zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia. Strażacy przeprowadzili działania gaśnicze oraz kontrolne, aby upewnić się, że zagrożenie zostało całkowicie wyeliminowane.
Na miejscu pracowały dwa zastępy straży pożarnej – JRG Nowy Dwór Mazowiecki oraz OSP Kazuń Polski.
Cichy zabójca w kominie
Pożary sadzy to jedno z najczęstszych zdarzeń w sezonie grzewczym. Powstają na skutek nagromadzenia się łatwopalnych osadów w przewodach kominowych, które przy wysokiej temperaturze mogą się zapalić.
Eksperci podkreślają, że płonąca sadza nie tylko niszczy komin, ale może również doprowadzić do jego rozszczelnienia. Wówczas do wnętrza budynku mogą przedostawać się niebezpieczne gazy, w tym tlenek węgla – niewidoczny i bezwonny, stanowiący śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców.
Jak zapobiegać takim zdarzeniom?
Strażacy nie mają wątpliwości – większości takich sytuacji można uniknąć, stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- Regularne czyszczenie kominów – przewody dymowe powinny być czyszczone co najmniej kilka razy w roku, szczególnie w okresie intensywnego użytkowania pieców i kominków.
- Kontrole kominiarskie – przegląd instalacji kominowej przez uprawnionego kominiarza pozwala wykryć ewentualne uszkodzenia lub nieprawidłowości.
- Używanie odpowiedniego opału – spalanie mokrego drewna, odpadów czy materiałów niskiej jakości znacząco zwiększa ilość odkładającej się sadzy.
- Czujniki tlenku węgla – montaż czujników może uratować życie, ostrzegając o obecności niebezpiecznego gazu.
- Reagowanie na niepokojące sygnały – intensywny zapach spalenizny, dym wydobywający się z komina lub charakterystyczne „strzały” mogą świadczyć o pożarze sadzy.
Szybka reakcja kluczem do bezpieczeństwa
Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują, jak poważna była sytuacja – nocna akcja, wozy strażackie i podnośnik ustawiony przy budynku to obraz, który mógł zakończyć się znacznie gorzej.
Strażacy przypominają, że w przypadku podejrzenia pożaru sadzy należy natychmiast powiadomić służby ratunkowe i nie podejmować prób samodzielnego gaszenia ognia w kominie.
Tym razem dzięki szybkiej interwencji udało się uniknąć tragedii. To jednak kolejny sygnał ostrzegawczy, że bezpieczeństwo w domach zaczyna się od profilaktyki i odpowiedzialnego podejścia do użytkowania instalacji grzewczych.
informacja i zdjęcia PSP w Nowym Dworze Mazowieckim
Więcej wiadomości z Mazowsza
Makabryczne odkrycie na warszawskiej Ochocie. W mieszkaniu znaleziono ciało 53-latki, 32-letni mężczyzna zatrzymany
Unikał więzienia, ale zdradził go nerwowy manewr partnerki. 35-latek trafił za kratki
Samochód stanął w ogniu na trasie S7. Z pojazdu została wypalona konstrukcja
Groźne zderzenie na DK85 w Nowym Dworze Mazowieckim. Jedna osoba trafiła do szpitala
Wypadek z udziałem 11-latka kierującego quadem
Akt oskarżenia wobec 5 osób do sprawy narkotykowej
Zatrzymany na gorącym uczynku. Nietrzeźwy rowerzysta ukradł jednoślad
Łańcuszek odzyskany, 25-latek odpowie za kradzież zuchwałą
Nocny patrol i trafny nos policjantów. Blisko 200 tabletek „ecstazy” oraz amfetamina nie trafią na rynek
Zastosowano środki zapobiegawcze wobec podejrzanych w sprawie zdarzenia w pociągu relacji Warszawa – Tłuszcz
Śmiertelne potrącenie na stacji w Tłuszczu.
Pijany recydywista z czterema dożywotnimi zakazami wjechał na przejazd. Pociąg musiał awaryjnie hamować
Groźne zderzenie na DW 579 w Aleksandrowie. Rozbite samochody zatrzymały się po przeciwnych stronach drogi
O mały włos od tragedii. Chwila nieuwagi mogła zakończyć się dramatem

