Prace na obwodnicy Marek zakończone

5 marca br. otwarto ul. Dworkową. Droga stanowi połączenie Kobyłki z Markami i przechodzi wiaduktem nad obwodnicą Marek. To ostatni fragment oddawany do ruchu, zrealizowany w ramach dokończenia prac na S8 Marki – Kobyłka.

Mamy decyzję o pozwoleniu na użytkowanie

W listopadzie 2019 r. GDDKiA podpisała umowę na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S8 od węzła Marki do węzła Kobyłka wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Wykonawca miał zrealizować kontrakt do 18 marca 2021 r.

Zgodnie z zapowiedziami, prace zostały zakończone wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie w terminie kontraktowym.

Wykonawca sukcesywnie po zrealizowaniu robót oraz uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie udostępniał do ruchu poszczególne fragmenty:

  • grudzień 2019 r. – skręt w prawo łącznicą zjazdową na węźle Marki w stronę Białegostoku
  • wrzesień 2020 r. – udostępnienie wszystkich relacji na rondzie w ciągu ul. Piłsudskiego pod obiektami S8 na węźle Marki
  • listopad 2020 r. – oddanie do ruchu węzła Kobyłka i kładki dla pieszych w rejonie ul. Letniskowej
  • marzec 2021 r. – pozostały zakres inwestycji, m.in. najazdy na wiadukt w ciągu ul. Dworkowej, drogi dojazdowe i pasy technologiczne, chodniki, ścieżki rowerowe

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Strabag. Wartość umowy wynosiła ok. 166 mln zł. Kontrakt obejmował dokończenie prac, takich jak węzeł Kobyłka (łącznice, drogi dojazdowe i najazdy na obiekt), węzeł Marki (zjazd z obwodnicy w Markach), węzeł Zielonka (drogi dojazdowe do węzła), najazdy na wiadukt w ciągu ul. Dworkowej, kładka w rejonie ul. Letniskowej, most nad rzeką Długą, drogi dojazdowe i pasy technologiczne wzdłuż S8, chodniki, ścieżki rowerowe, Obwód Utrzymania Drogi, zieleń, prace porządkowe, roboty elektroenergetyczne, teletechniczne oraz sanitarne.

28 listopada 2014 r. GDDKiA podpisała umowę na realizację zadania z konsorcjum, którego liderem była Salini Polska. Wartość umowy stanowiła ok. 70 proc. szacunków GDDKiA.

W maju 2018 r., po wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi mobilizujących wykonawcę, GDDKiA odstąpiła od umowy na realizację robót. Powodem takiej decyzji było niewykonywanie prac objętych kontraktem oraz to, że mobilizacja sprzętu i pracowników nie rokowała sprawnego zakończenia inwestycji.

Następnie wykonana została inwentaryzacja terenu i przygotowana dokumentacja do ogłoszenia przetargu na wyłonienie nowego wykonawcy, który miał dokończyć niezrealizowane prace.

We wrześniu 2018 r. ogłoszony został przetarg na dokończenie budowy łącznicy zjazdowej z obwodnicy Marek na DK8 w kierunku Białegostoku. Wpłynęła jedna oferta, która dwukrotnie przekroczyła szacunki GDDKiA. Postępowanie zostało unieważnione. W październiku ponownie ogłosiliśmy przetarg. Tym razem wpłynęły dwie oferty, z których ta z niższą ceną o ok. 70 proc. przekraczała szacunki. W związku z tym w listopadzie 2018 r. postępowanie zostało unieważnione.

GDDKiA dokonała weryfikacji szacunków na dokończenie wszystkich prac na odcinku Marki – Kobyłka, biorąc pod uwagę m.in wzrost cen materiałów czy wykonanie robót poprawkowych. Z uwagi na to, że kwota była wyższa od poprzedniej wyceny, wystąpiono o przyznanie dodatkowych środków finansowych.

Pozyskanie ich umożliwiło ogłoszenie przetargu na dokończenie wszystkich prac.

Harmonogram postępowania

  • maj 2019 r. – ogłoszenie przetargu
  • sierpień 2019 r. – otwarcie ofert
  • wrzesień 2019 r. – wybór najkorzystniejszej oferty (Strabag)
  • listopad 2019 r. – podpisanie umowy
Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy
XXV sesja sejmiku

XXV sesja sejmiku

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz 47 mln zł dla samorządów na programy obejmujące energetykę, gospodarkę odpadami i sport – [...]
0 komentarzy
Na straży kluczowych obiektów - kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Na straży kluczowych obiektów – kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Ochrona elektrowni wodnej, zabezpieczenie węzła kolejowego oraz obrona mostu na rzece Bug – to główne zadania realizowane przez żołnierzy 5 Mazowieckiej BOT podczas [...]
0 komentarzy

Krajowy Trening Pierwszej Pomocy na Mazowszu

Jak sprawdzić oddech, wezwać pomoc, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i użyć defibrylatora? W sobotę, 20 czerwca mieszkanki i mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli pod okiem [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.