Bajkowy świat w Zielonce

W trzecią niedzielę listopada już po raz drugi w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce odbyło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych. Tym razem był to spektakl ?Piastowskie Legendy?. Spotkania z teatrem bardzo spodobały się dzieciom.

O tym, że najmłodsi mieszkańcy Zielonki niezwykle polubili teatr świadczą dwie rzeczy. Po pierwsze frekwencja. Sala Widowiskowa OKiS w niedzielne popołudnie była zapełniona do ostatniego miejsca. A spóźnialscy tatusiowie musieli wziąć swe pociechy na kolana i przedstawienie obejrzeć siedząc na schodkach. Niemniej w niczym nie przeszkadzało to najmłodszym.
Po drugie, dzieci wspaniale reagowały na kukiełkowe postacie Teatru Łatka. Odpowiadały chętnie na pytania aktorów. A śmiechu było przy tym mnóstwo. Przedstawienie ?Piastowskie Legendy? przedstawiło początki państwowości polskiej w legendach o Piaście, Rzepisze i Ziemowicie. Była też historia zjedzonego przez myszy Popiela. Proste kukiełkowe postacie wspomagane przez aktora Romana Holca szybko zaprzyjaźniły się z młodą widownią.
Przedstawienia teatralne dla dzieci w OKiS to impreza cykliczna. Odbywać się będą raz w miesiącu. Następne już 21 grudnia, przed samymi świętami Bożego Narodzenia. Spektaklem, który zainaugurował spotkania najmłodszych z teatrem, było przedstawienie ?Historia Słonia? podczas Dnia Otwartego ośrodka w październiku. – Był pomysł by rozpocząć w ośrodku ?Poranki filmowe?. Jednak z różnych powodów nie udało się go zrealizować. Postawiliśmy za to na żywe słowo. Teatr ma faktyczny kontakt z widzem. To jego zaleta. A dzieci rozumieją tę sztukę bardzo dobrze. Świadczy o tym ich spontaniczna reakcja ? wyjaśnia Robert Smoderek, dyrektor OKiS. Dodaje że przedstawienia nie doszły by do skutku, gdyby nie przenosiny ośrodka do budynku Miejskiego Gimnazjum. – Teraz możemy w pełni korzystać z możliwości Sali Widowiskowej i Hali Sportowej. Cały czas coś się dzieje. Sala miała służyć mieszkańcom miasta i dzieję się tak w coraz większym stopniu ? zapewnia Robert Smoderek.
W ramach cyklicznych spotkań w OKiS co miesiąc odbywają się także spotkania z podróżnikami. To kolejny pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia. Nastepne odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 listopada. O swoich niezapomnianych podróżach opowiedzą Iwona i Andrzej Mazurkiewiczowie. Będzie to opowiadanie o egzotycznym kraju połączone z pokazem zdjęć. Tym razem zabawa będzie połączona ze zdobywaniem wiedzy.

Adam Kudełka