Ludzie Wschodu, poznaj ich podejście do życia

Ludzie Wschodu, poznaj ich podejście do życia

Wschód i Zachód, chociaż powoli zaczynają wzajemnie się przenikać, ciągle są dwoma bardzo odrębnymi światami. Widać to wyraźnie zwłaszcza na przykładzie medycyny, ale też innych obszarów życia.

Czym się różni kuchnia Wschodu od kuchni Zachodu?

Mimo iż dietetycy od lat biją na alarm i zachęcają do spożywania większej ilości warzyw oraz owoców, wciąż daleko nam do zdrowej kuchni Wschodu. Zachodnia kuchnia to przede wszystkim mięso i nabiał. Warzywa i owoce traktowane są jako dodatek. Jedynie dieta śródziemnomorska nieco odbiega od tych schematów.

Tymczasem na Wschodzie warzywa, owoce i owoce morza stanowią podstawę diety. Tłustego mięsa i nabiału praktycznie się tam nie jada. Podstawę każdego dania stanowi ryż. W kuchni orientalnej dominują wyraziste i ostre smaki. Nikogo tam nie dziwi imbir, chili czy kardamon.

Dużą różnicę można zauważyć w samym sposobie spożywania pokarmów. Na Wschodzie są one pokrojone na małe kawałki i podawane tak, by łatwo było je jeść pałeczkami. Wyklucza to zjadanie dużych kęsów, do czego często mają tendencję ludzie Zachodu. W krajach Orientu pośpiech przy jedzeniu jest czymś nieznanym, to czas bardzo celebrowany, bo tamtejsi mieszkańcy dobrze wiedzą, jak ważne dla zdrowia jest odpowiednie odżywianie.

Niedoceniana medycyna Wschodu?

Samo podejście do leczenia chorych na Wschodzie i Zachodzie są skrajnie różne. I niestety trzeba tu przyznać punkty medycynie chińskiej i ościennym – organizm ludzki postrzegany jest jako całość, a zadaniem lekarza jest leczyć człowieka, a nie jego chorobę. Dobrym przykładem może być choćby ból głowy. Medycyna zachodnia zaproponuje natychmiast odpowiednie tabletki, które ten ból usuną. Wschodni medyk potraktuje ból głowy jako objaw choroby, a nie samą chorobę i będzie szukał jej źródła. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.chinskilekarz.pl.

Nie znaczy to, że wschodnia medycyna odżegnuje się od nowoczesnych technologii. USG, RTG czy TK jak najbardziej jest wykorzystywane, jednak tamtejsi lekarze potrafią postawić diagnozę także na podstawie pulsu pacjenta, wyglądu jego twarzy i oczu, zapachu z ust, jakości oddechu. To niuanse, które zachodnia medycyna całkowicie pomija.

Na Wschodzie od tysięcy lat leczy się ludzi akupunkturą i trzeba przyznać, że metoda ta ma dużą skuteczność. Zachód wciąż chętniej sięga po skalpel.

Zachodnia psychologia i wschodnia samoświadomość

To wręcz niesamowite, jak bardzo zdobycze wschodniej medycyny i kultury były przez stulecia ignorowane przez zachodnich medyków. Postrzegano je raczej jako daleką ciekawostkę niż coś, czemu warto by się przyjrzeć bliżej.

Ludzie Wschodu kładą duży nacisk na samoświadomość i dążenie do wewnętrznej harmonii. Ma im to pozwolić na większe zadowolenie z życia, popełnianie mniejszej liczby błędów. W zachodniej filozofii dostrzega się inny trend – zadowolenie z życia płynie z czynników zewnętrznych, a człowiek nie ma nań bezpośredniego wpływu.

Kto ma rację? Trudno jednoznacznie wyrokować, niemniej nie da się nie zauważyć, że psychologowie coraz częściej zachęcają do analizowania własnych uczuć i emocji oraz postrzeganie świata właśnie przez ich pryzmat. Niewykluczone więc, że wschodnia filozofia powoli odciska swoje piętno na zachodnim sposobie patrzenia na życie.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

102. rocznica Bitwy Warszawskiej – program wydarzeń

Cud nad Wisłą, czyli Bitwa Warszawska 1920 roku to przełomowe wydarzenie w historii nie tylko kraju, ale i Europy. Zwycięstwo w bitwie polsko-bolszewickiej [...]
0 komentarzy

Wołomin – gminne obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

102 lata temu na polach ossowskich dokonał się cud. W godzinie wielkiej próby Polacy stanęli do walki w obronie wolności. – Jako gospodarz [...]
0 komentarzy

Umowa na wiadukt w Kobyłce podpisana

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobyłce zapewni bezpieczny i sprawny ruch kolejowy oraz drogowy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą o [...]
0 komentarzy
Będzie bezpieczniej na DW 631

Będzie bezpieczniej na DW 631

Firma z Marek zbuduje sygnalizację na skrzyżowaniu z Główną i Dworkową. O budowę tymczasowej sygnalizacji świetlnej w tym miejscu marecki samorząd wnioskował już [...]
Jeden komentarz

Policyjna grupa „Skorpion” rozbiła samochodową dziuplę, odzyskała skradzione mitsubishii i zatrzymała trzech podejrzanych o paserstwo

Realizacja północnopraskich kryminalnych wchodzących w skład grupy Skorpion wspieranych przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie pozwoliła odzyskać mitsubishi skradzione na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.