mObywatel – nowe cyfrowe dokumenty

mObywatel - nowe cyfrowe dokumenty

mObywatel to aplikacja, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Oznacza to, że będzie ona dostępna na początku lipca 2023.

Trzeba wiedzieć, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej – czytamy na stronie KPRM. To nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać na terenie kraju.

Elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy jakieś sprawy i wymagany jest dokument tożsamości.

Trzeba jednak wiedzieć, że obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. Elektronicznych dokumentów nie będzie można też używać przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Aktualnie użytkownicy aplikacji mObywatel mają dostęp do kilkunastu usług. Od stycznia 2023 w aplikacji dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty. Dostępne są także legitymacja adwokacka i poselska.

Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:

  • poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego,
  • legitymacja osoby niepełnosprawnej,
  • legitymacja służbowa nauczyciela,
  • legitymacja doktoranta
  • tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.

Regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

Każdy student będzie w pierwszej kolejności otrzymywał cyfrową wersję legitymacji studenckiej, która dostępna będzie w aplikacji mObywatel. Natomiast mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Program Mikroretencja

Program Mikroretencja

22 czerwca rusza nabór wniosków w programie Mikroretencja. Program jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. To szansa [...]
0 komentarzy

Zarząd województwa mazowieckiego z absolutorium

1,9 mld zł na inwestycje oraz ponad 601 mln zł na wsparcie dla samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych to bilans 2025 roku. Dziś [...]
0 komentarzy

Moje Mini Mistrzostwa w Ząbkach. Turniej piłki nożnej, piknik rodzinny i wielkie kibicowanie już 20 czerwca

Zapraszamy na wydarzenie sportowo-rekreacyjne pn. „Moje Mini Mistrzostwa – Turniej piłki nożnej i piknik rodzinny”, które odbędzie się 20 czerwca 2026 roku na [...]
0 komentarzy

Nowy numer Życia Powiatu do pobrania

Najnowsze wydanie „Życia Powiatu na Mazowszu” to wyjątkowo aktualny obraz wydarzeń, problemów i inwestycji, które w ostatnich tygodniach zdominowały życie mieszkańców naszego regionu. [...]
0 komentarzy
21 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Radzymina

21 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Radzymina

Szykuje się prawdziwa kolarska bitwa w Radzyminie! W niedzielę 21 czerwca 2026 organizowany przez Grzegorza Wajsa LOTTO Poland Bike Marathon przyjedzie do Miasta [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.