Modernizacja DW 634 – kto chce, a kto „się miga”?

Zielonka - historia prac nad DW 634 oraz działania miasta

Modernizacja drogi wojewódzkiej 634 „od zawsze” zajmuje i rozgrzewa do czerwoności lokalne dyskusje w powiecie wołomińskim. Ostatnie posiedzenie rady powiatu wołomińskiego ponownie wzburzyło opinię publiczną. Informacja o opieszałości wołomińskich władz samorządowych i braku jasnych deklaracji, niechęć władz zielonki do zrealizowania infrastruktury podziemnej opóźnia ogłoszenie postępowania przetargowego pomimo że inwestycja posiada status natychmiastowej wykonalności. Marszałek województwa nadal nie może ogłosić przetargu na realizację tej trudnej i ważnej inwestycji.

W sobotę 3 grudnia Adam Lubiak, starosta wołomiński zamieścił szczegółowe wyjaśnienie całej sytuacji.

Co z modernizacją drogi wojewódzkiej 634?
W dniu 29.11 br. w siedzibie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin Wołomin, Kobyłka i Zielonka ws. rozbudowy drogi wojewódzkiej 634 w zakresie wykonania podziemnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz oświetlenia bo właśnie te czynności należą do zadań własnych gminy.
Podczas spotkania przedstawiciele gmin przekazali następujące informacje:
🔸️ Zielonka podtrzymała decyzję przekazaną MZDW w czerwcu tego roku, że nie wykona kanalizacji w części zielonkowskiego odcinka DW 634.
🔸️Gmina Kobyłka jako jedyna zdecydowała się na podpisanie umowy z inwestorem, która pozwoli na budowę przyłączy.
🔸️Przedstawiciele gm. Wołomin do chwili obecnej jednoznacznie nie zadeklarowali czy i w ogóle podejmą współpracę i ewentualnie w jakim zakresie.
To wielka szkoda, gdyż wspólne ujęcie tego zadania w jednym przetargu z MZDW lub indywidualnie byłoby korzystne i dawałoby gwarancję jej wykonania. Próba uzupełniania brakującej infrastruktury ,,w miarę możliwości” w trakcie przebudowy ulicy, będzie z pewnością dużo bardziej kosztowniejsza oraz najprawdopodobniej spowoduje opóźnienia, a tym samym utrudni komunikację w Powiecie.
Z informacji kierownictwa MZDW wynika, że po stronie gmin jest również decyzja o budowie/ uzupełnieniu brakującego oświetlenia ulicznego. MZDW zmodernizuje tylko te odcinki, na których jest już zastosowana infrastruktura.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że gmina Kobyłka wymieniła już na odcinku kobyłkowskim oświetlenie uliczne na Led, tak jak w całym mieście.
Przypomnę, że MZDW musi ogłosić postępowanie przetargowe najpóźniej w marcu 2023 r. W przeciwnym razie upłynie termin na wykorzystanie 65 mln dotacji z #PolskiŁad.
Mając na uwadze najnowsze oświadczenie PWiK Wołomin o tym, że spółka jest gotowa i posiada wszelkie potrzebne projekty liczę na to, że władze Wołomina uzupełnią brakującą infrastrukturę wod/kan oraz oświetlenie a władze Województwa przebudują w końcu DW 634, na co jako mieszkańcy Powiatu czekamy już zbyt długo.
Kolejne spotkania przed nami – informuje na FB Adam Lubiak, starosta wołomiński .

Przypomnijmy że w reakcji na doniesienia prasowe będących relacją z posiedzenia rady powiatu strona wołomińska opublikowała oświadczenie (bez odręcznego podpisu prezesa PWIK) sygnowane jednak jego nazwiskiem, wskazujące na brak rzetelności zamieszczonych informacji w przekazie medialnym jak również dyskredytującym wypowiedź radnego Igora Sulicha.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kończy się właśnie nabór [...]
0 komentarzy
Zmiany dla linii L26 i L37

Zmiany dla linii L26 i L37

W związku z powiadomieniem przez wykonawcę o zamknięciu DW 634 w Turowie a co za tym idzie brakiem możliwości zawracania autobusów linii L26 [...]
0 komentarzy

Poważny wypadek z udziałem motocyklisty na DW 631

Niestety sezon na wypadki z udziałem motocykli na terenie powiatu wołomińskiego został już otwarty. W niedzielę 14 kwietnia na DW 631 pomiędzy Nieporętem, [...]
0 komentarzy

Zderzenie samochodu z łosiem

W sobotę 13 kwietnia wieczorem doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenie drogowego przy ulicy Watykańskiej w miejscowości Majdan (gmina Wołomin). Wprost pod jadące auto [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o najlepszym w kraju wyniku wyborczym marszałka województwa, powstaniu Mazowieckiego [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Modernizacja DW 634 – kto chce, a kto „się miga”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.