MUKS Zielonka ponownie z tytułem Mistrza Polski!

W sobotę 8 kwietnia 2017 r. w rozgrywanym w Gdańsku Supefinale Salming Ekstraligi Unihokeja, zawodnicy MUKS Zielonka po wygranej w dogrywce 5:4 z zespołem KS Górale Nowy Targ zostali Mistrzami Polski sezonu 2016/2017 w najwyższej klasie rozgrywkowej. To nie jest pierwszy tytuł Mistrza Polski, jaki ta drużyna zdobyła.

Sezon, który zaczął się we wrześniu ubiegłego roku był dla zielonkowskiej, seniorskiej drużyny unihokeja, wyjątkowo owocny. – Pierwsza faza rozgrywek, którą rozgrywaliśmy od września ubiegłego roku zakończyła się dla nas wynikiem bardzo dobrym. Mieliśmy na swoim koncie wszystkie mecze wygrane. Z tym wynikiem weszliśmy do rozgrywek play off. Tu do meczu z ?Szarotką? również wszystko szło nam bardzo dobrze. Ale ten ostatni mecz miał nieco dramatyczny przebieg. Na krótko przed zakończeniem przegrywaliśmy 8:5? Udało się nam jednak na tyle zmobilizować siły, że zakończyliśmy to spotkanie z ostatecznym wynikiem 9:8 ? opowiada Robert Deska, trener zielonkowskich unihokeistów.
Finałowy mecz rozgrywany w Gdańsku w ramach Supefinału Salming Ekstraligi Unihokeja,był nie mniej ekscytującym i znakomitym widowiskiem. – Widzowie w Gdańsku oraz śledzący transmisje na żywo w Internecie, nie mogli narzekać na emocje ? relacjonują członkowie zespołu.
Jeszcze przed ostatnią tercją MUKS przegrywał z KS Górale Nowy Targ, mistrzowską drużyną poprzedniego sezonu 1:3. Jednak w ostatniej części regulaminowego czasu gry unihokeistom z Zielonki udało się doprowadzić wynik do remisu i w ostatecznym rozrachunku do dogrywki. W tej o jedną bramkę lepsi okazali się zawodnicy MUKS Zielonka i zdobyli po raz drugi w historii tytuł Mistrzów Polski w kategorii seniorskiej. – Oddanych zostało wiele strzałów przez obie drużyny, chyba nie jestem w stanie powiedzieć ile ostatecznie, grunt, że to naszym chłopcom udało się strzelić tą pierwszą celną ? tak zwaną złotą bramkę w dogrywce ? opowiada trener Deska.
Do tego do najlepszej piątki turnieju został wybrany Mateusz Antoniak.
MUKS Zielonka reprezentowało 19 zawodników. Zespół wystąpił w składzie: Mateusz Antoniak, Mateusz Kowalski, Maciej Sieńko, Jakub Strzała, Maciej Bogdański, Michał Sieńko, Błażej Matejek, Adrian Rudnik, Bartłomiej Wójcik, Michał Lubański, Rafał Deska, Kamil Gapski, Jan Jamski, Maciej Kaliński, Damian Domański, Miron Łata, Kamil Gałecki, Andrzej Kryński, Dzianis Rahovik.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy tegoroczny sukces MUKS Zieloni Zielonka to powtórnie zdobyty tytuł Mistrza Polski w unihokeju w kategorii senior. Poprzedni zielonkowska drużyna zdobyła trzy lata temu. – Wówczas w finale zmierzyliśmy się z ?Szarotką?, ale to nam przypadł tytuł Mistrza Polski ? opowiada trener Deska.
Zielonkowscy seniorzy z drużyną KS Górale Nowy Targ w latach ubiegłych dwukrotnie przegrali. ? Jednak tym razem to nam przypadła palma pierwszeństwa ? podsumowuje naszą rozmowę Robert Deska, który z drużyną pracuje już ? jak sam podkreśla ? chyba trzynasty rok.
Ostatni sukces trener Deska okupił… zmianą wizerunku. ? To efekt nieopatrznych deklaracji. Obiecałem chłopcom, że jak wygramy ten turniej to ja zgolę wąsy. Słowo się rzekło. Sukces został osiągnięty i nie pozostało mi nic innego jak słowa dotrzymać. Przez jakiś czas będę więc bez wąsów ? opowiada nasz rozmówca.
W tym miejscu warto wspomnieć, że w lutym ubiegłego roku Robert Deska został mianowany trenerem Kadry Narodowej Mężczyzn U19.
Na stronie Internetowej Polskiego Związku Unihokeja napisano wówczas między innymi: ?Dla 49-letniego szkoleniowca z Zielonki, trenera Mistrzów Polski w kategorii seniorskiej sezonu 2013/2014 i wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski w kategorii juniorów starszych, nie będzie to debiut na ławce trenerskiej Reprezentacji Polski. Robert Deska pracował już z Kadrą Narodową w latach 2009-2014, najpierw jako pierwszy trener a następnie jako asystent Marcina Zmiarowskiego.
Uczestniczył w trzech Mistrzostwach Świata MU19, w tym w najważniejszych, które odbyły się w maju 2013 roku w Hamburgu, kiedy to Polska wywalczyła awans do Dywizji A, pokonując w meczu finałowym po dogrywce Niemców 3-2.
Pytany o plany na najbliższą przyszłość odpowiadał, że w tym roku planowane są 3 zgrupowania: na przełomie maja i czerwca, które obędzie się prawdopodobnie w Zielonce oraz w sierpniu i na przełomie października i listopada.
– Podczas ostatniego zgrupowania, jeśli wszystko ułoży się po naszej myśli, być może uda się zagrać jakiś dwumecz międzynarodowy, który pokazałby możliwości tej nowej, budującej się kadry – komentował Robert Deska.
(…) – Od teraz zaczynamy tworzyć kadrę, która będzie walczyć o najwyższe możliwe miejsce podczas Mistrzostw w Växjö (Szwecja). Będą zawodnicy, którzy grali na poprzednich Mistrzostwach, oczywiście ci, którym pozwalają granice wiekowe, ale chciałbym się przede wszystkim oprzeć na tych zawodnikach, którzy grają zarówno w kategorii juniorskiej, jak i seniorskiej. Podczas spotkań i konsultacji chciałbym sprawdzić młodych zawodników, którzy też z pewnością będą w stanie wnieść dużo dobrego do tego zespołu. Podsumowując: zaczynamy od szerokiej kadry, następnie zawężamy do 30 zawodników, później 20 i finalnie jedziemy walczyć o wysokie miejsce – puentuje rozmowę z nami trener Deska.
Mistrzostwa Świata w Växjö odbedą się w 03-07 maja 2017 roku?.
Życzymy więc powodzenia i czekamy na dobre nowiny w maju.

Teresa Urbanowska

2 przemyślenia nt. „MUKS Zielonka ponownie z tytułem Mistrza Polski!

1. Byłam tam. To był prawdziwy horror na początku trzeciej tercji przegrywaliśmy z Góralami Nowy Targ 1:4. A potem nagły zryw… i wyrównanie 4:4. Nastąpiła 10 minutowa dogrywka. Gdyby rezultat pozostał bez zmian… byłyby karne jak w 2015. Jednak w trzeciej minucie złotą bramkę strzelił od niedawna, ale bardzo dobrze grający w MUKS Zielonka białoruski student Dzanis Rahovik. Brawa dla niego! Gratulacje dla zespołu!