Projekty Powiatu Wołomińskiego w Ząbkach

Projekty Powiatu Wołomińskiego w Ząbkach

Z Grzegorzem Siwek, członkiem zarządu Powiatu Wołomińskiego, rozmawiamy o poradni psychologiczno-pedagogicznej i filii wydziału komunikacji w Ząbkach oraz o planach na nadchodzące wybory samorządowe.

– Można odnieść wrażeniem, że dla obecnych władz powiatu system pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest ważnym tematem?
– Tak, zgadza się, do tych zagadnień przykładamy bardzo dużą wagę. Przede wszystkim z dwóch powodów – po pierwsze żyjemy w bardzo młodym powiecie, czyli w takim gdzie dzieci i młodzieży stanowią bardzo duży odsetek ogólnej populacji. Z tego powodu liczba dzieci która wsparciem psychologiczno-pedagogicznym powinna być objęta jest znacząca. Drugi powód to chęć szybszego rozpoznania i zapewnienia wsparcia. Jest to kluczowe jeśli chcemy pomagać efektywnie i nie dopuścić do pogłębiania się ewentualnych trudności. Przy odpowiednio szybkim wsparciu mogłyby one zostać wyeliminowane już na samym początku.

– A jakie konkretnie działania podejmujecie?
– Aby zrealizować zakładane cele, musimy poprawić wydolność systemu wsparcia psychologiczno- -pedagogicznego w powiecie. To wsparcie to przede wszystkim wzmocnienie zespołu specjalistów – psychologów, pedagogów, czy logopedów – pracujących z dziećmi. W tym zakresie doszliśmy jednak do punktu, w którym nie mamy już fizycznej przestrzeni, w której ci specjaliści mogliby pracować. Nowe przestrzenie dla poradni psychologiczno-pedagogicznej są niezbędne.

– Stąd zakup budynku w Ząbkach na potrzeby poradni?
– Tak, ale nie tylko. W ostatnim czasie zakończyliśmy też remont pomieszczeń, które udało się wygospodarować na potrzeby poradni w Wołominie. We współpracy z Miastem Marki, pracujemy też nad otwarciem filii poradni w tym mieście, które nastąpi w kwietniu Przypomnę też że od 2020 r. filia poradni funkcjonuje w Ząbkach. Widać więc, że temat wsparcia psychologiczno-pedagogicznego jest dla nas bardzo ważny.

– A wracając do budynku przy ul. Skorupki. Jak wygląda zaawansowane prac jeżeli chodzi o tę lokalizację?
– Obecnie zakończyliśmy już prace projektowe. Wiemy już, że w powstanie 14 nowych gabinetów specjalistycznych, dwie sale do terapii Integracji sensorycznej oraz pomieszczenia biurowe i zaplecza. Złożyliśmy już wniosek o pozwolenie na budowę i jak je uzyskamy, możemy ruszać z postępowaniem na wybór wykonawcy. Co ważne, finansowanie przedsięwzięcia mamy już zapewnione. Podjęliśmy też decyzję, aby w tej lokalizacji umieścić tylko poradnię, a nie jak planowaliśmy pierwotnie także filię wydziału komunikacji.

– Co zdecydowało o tej zmianie?
– Chcemy, aby dostępność wsparcia psychologicznego była jak największa. W budynku na ul. Skorupki moglibyśmy uruchomić poradnię i wydział komunikacji, ale dalszy rozwój usług wsparcia byłby niemożliwy. Rozdzielenie tych dwóch jednostek, daje nam większe możliwości jeżeli chodzi o poradnię, ale także pozwala rozszerzyć nasze plany jeżeli chodzi o rejestrację pojazdów i wydawanie praw jazdy.

– Co będzie w takim razie z filią Wydziału Komunikacji w Ząbkach?
– W październiku zeszłego roku podpisaliśmy list intencyjny między Powiatem a Miastem Ząbki. Niedawno Miasto zaproponowało, abyśmy filię wydziału komunikacji uruchomili w budynku po Gazomontażu przy ul. Powstańców 2c. Proponowana lokalizacja jest dobrym pomysłem. Rozdzielamy dwie funkcje – poradnie mamy w jednym budynku, a wydział komunikacji w drugim. Proponowany lokal pod wydział komunikacji jest też większy więc daje nam możliwość uruchomienie większej liczby okienek do rejestracji samochodów i wydawania praw jazdy. W lokalizacji przy ul. Powstańców mamy też gotowy parking podziemny, co z uwagi na charakter tego typu jednostek jest niezwykle ważne. Cały czas we współpracy z Miastem Ząbki omawiamy szczegóły przedsięwzięcia i już wkrótce powinniśmy być gotowi do finalizacji tematu i uruchomienia filii Wydziału Komunikacji w Ząbkach.

– 7 kwietnia wybierzemy swoich przedstawicieli do samorządu. Jakie są Pana plany odnośnie zbliżających się wyborów?
– Dzięki zaufaniu wyborców jako radny powiatu w obecnej kadencji rozpocząłem dwa istotne projekty – utworzenie w Ząbkach Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej oraz filii Wydziału Komunikacji, o których dziś rozmawialiśmy. Chciałbym dalej kontynuować te projekty i doprowadzić do ich skutecznej realizacji. W nadchodzących wyborach ponownie będę ubiegał się o mandat Radnego Powiatu Wołomińskiego.

 

Więcej informacji z Ząbek

Pożar przy ulicy Chełmżyńskiej, przy granicy z Ząbek

Dziś o godzinie 10:23 strażacy z OSP Ząbki  zostali skierowani do pożaru na terenie zakładu segregacji odpadów znajdującego się przy ulicy Chełmżyńskiej w [...]
0 komentarzy
Ząbki - Festiwal Dmuchańców w Parku Szuberta

Ząbki – Festiwal Dmuchańców w Parku Szuberta

Weekendowy Festiwal Dmuchańców w Parku Szuberta już w najbliższy weekend w godz. 12:00-17:00. Wstęp z Jestem z Ząbek – Karta Mieszkańca bezpłatny! Bez [...]
0 komentarzy
Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Małgorzata Zyśk burmistrz Miasta Ząbki

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Małgorzata Zyśk burmistrz Miasta Ząbki

W programie „GOŚĆ ŻYCIA – Teresa Urbanowska zaprasza” rozmawialiśmy z Małgorzatą Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki. O zasadach działania bonu żłobkowego, ząbkowskim budżecie obywatelskim, [...]
0 komentarzy
Ząbki - Kolejne nasadzenia zieleni

Ząbki – Kolejne nasadzenia zieleni

Na miejskich skwerach dzieje się! Uzupełniamy nasadzenia i naprawiamy rabaty, które się nie przyjęły lub zostały zniszczone w poprzednich latach. Zaczęliśmy od tawuł [...]
0 komentarzy
Zielonka - II rata opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Ząbki – Wpłata II raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Urząd Miasta Ząbki przypomina o obowiązku dokonania opłaty (II raty) za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2024 r.  Opłatę należy uiścić [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.