Teresa Urbanowska: Konia z rzędem

Teresa Urbanowska

Komu tego ?konia z rzędem?? ? temu, co dziś potrafi choć w 20% ogarnąć zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie. Następują tak często i w tak wielu obszarach niemal równocześnie, że zanim zdążymy się ich nauczyć i do nich przyzwyczaić to w życie wchodzą kolejne zmiany, które często zmieniają drastycznie te, do których jeszcze nie zdążyliśmy się wdrożyć.

Chcę tu zaznaczyć, że nie mam zamiaru krytykować wszystkiego w czambuł. Są zmiany, które mnie akurat bardzo odpowiadają. Na pierwszym miejscu postawiłabym tu możliwość pracy zdalnej, która w moim przypadku jest rozwiązaniem w dużej mierze korzystnym. Problemem pozostaje jednak ogromny niedostatek kontaktów społecznych, ogromny niedostatek możliwości integracyjnych oferowanych najmłodszym.
O ile praca zdalna w moim przypadku może być uznana za korzystną i pozwalającą, z jednej strony na większą swobodę dysponowania własnym czasem, to w przypadku wielu specjalności, już za tak korzystną trudno jest uznać.
Z kontaktów z liczną grupą nauczycieli wiem, jak jest to trudna forma pracy w ich przypadku. Pracują znacznie więcej i dłużej niż wtedy, gdy pojawiają się w szkole. Często oprócz przypisanej im grupy klasowej na lekcjach goszczą młodsze rodzeństwo uczniów, ich rodziców bądź opiekunów a nierzadko nawet seniorów rodów.
Wyobraźcie jednak sobie naukę hybrydową, gdy trzeba część dzieci skupić przed kamerką, a za chwilkę spotkać się z kolejną klasą ?na żywo?. Wiele razy usłyszałam, że to może ładnie wygląda w opisach zawartych w dokumentach ale w świecie rzeczywistym już takie piękne nie jest.
Nie ma czego zazdrościć również urzędnikom samorządowym, którzy podlegają nie tylko ocenie różnych organów to muszą się mierzyć z oczekiwaniami społecznymi, często coraz bardziej rozbuchanymi.
Czytając dość często lokalne fora społecznościowe możemy przekonać się również, jak duże, jako społeczeństwo, mamy braki w edukacji społecznej i jak wielu zagadnień nie rozumiemy a coraz to nowe zmiany tylko jeszcze bardziej nas wzajemnie antagonizują.
Czy doszliśmy już w tym społecznym rozwoju do momentu w którym trzeba wszystko zacząć od początku?
Czy jest szansa, aby wymazać to co było „gumką myszką” i zacząć tworzyć nowe, proste zasady, takie, które będą zrozumiałe, jeśli nie dla wszystkich, to przynajmniej dla większości z nas?
Pewnie, że to marzenie ściętej głowy, ale czasem, żeby było łatwiej, warto puścić wodze fantazji.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Pożar lasu w Słupnie. Straż podejrzewa podpalenie.

Dwa pożary lasu wybuchły w Słupnie 9 i 10 kwietnia pomiędzy miejscowością a drogą nr 631. 9 kwietnia strażacy dostali informację o pożarze [...]
0 komentarzy

Kabaret Paranienormalni już niedługo zawita do Zielonki!

Już 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce Kabaret Paranienormalni będzie bawił mieszkańców Zielonki i okolic prezentując swój [...]
0 komentarzy
Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Trwa głosowanie na najciekawsze budowy i modernizacje w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nominowanych są dwie inwestycje zrealizowane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – szkoła [...]
0 komentarzy
Zielonka - remont ronda przy ulicy Lipowej

Harmonogram budów ulic na terenie Miasta Ząbki

Obecnie realizowana jest największa inwestycja drogowa w historii Ząbek. Udało się pozyskać 20 milionów dofinansowania na remonty i przebudowy 21. dróg. Wkład własny [...]
0 komentarzy
Kobyłka - informacja o wynikach WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2024

W Tłuszczu będzie druga tura

W Tłuszczu odbędzie się druga tura. Przeszli do niej dwaj kandydaci na burmistrza: Beata Skulimowska, na którą głosowało 3230, czyli 36,60% wyborców i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.