Weselny korowód z rodziną Norwidów w tle

IMGP9995

Majowy weekend w Strachówce rozpoczął się imprezą plenerową „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” przygotowaną przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska. Impreza nawiązuje do wydarzenia z 25 kwietnia 1818 roku, zaślubin Ludwiki Żdzieborskiej i Jana Norwida.

2017-05-09_123855

Narzeczeni wyjeżdżali bryczkami ze Strachówki, z dworu babci Hilarii z domu Buyno i Józefa Sobieskiego posła na Sejm Wielki do kościoła parafialnego w Sulejowie, gdzie złożyli sobie małżeńską przysięgę. To szlacheckie wesele i zwyczaje z nim związane odtworzyli w niedzielę 30 kwietnia, podczas „Vademecum”, uczniowie Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Po uroczystej Mszy świętej na stopniach kościoła w Strachówce zgromadzeni mogli obejrzeć zwyczaj zaręczyn i błogosławieństwa narzeczonych. Po nim ślubny orszak bryczek i wozów konnych prowadzony przez ułanów ze Stowarzyszenia im I pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki wyruszył do Sulejowa. Trzy razy „młodzi” zatrzymywali się przed tradycyjnymi bramkami przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Jadwisina i Równego. W Sulejowie przywitali ich; gospodarz Powiatu Wołomińskiego „Ziemi Cypriana Norwida” pana starosta Kazimierz Rakowski, wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka i wójt Strachówki Piotr Orzechowski oraz proboszcz parafii Sulejów ks. Józef Rutkowski. Goście wysłuchali Piotra Kajetana Matczuka, który zaśpiewał utwory polskich romantyków Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida w przepięknym koncercie pt. „Rozmowa z piramidami”. Wspólnie śpiewali norwidowski fragment z „Promethidiona” „bo nie jest światło , by pod korcem stało, ani sól ziemi do przypraw kuchennych. Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, pracy, by się zmartwychwstało”. Goście uczestniczyli w rekonstrukcji obrzędu zaślubin, a następnie wyruszyli w drogę powrotną do Strachówki. Na cmentarzu w Sulejowie „para młoda i szlachta” złożyła kwiaty na płycie nagrobnej ks. Jakuba Dosta, świadka zaślubin państwa Norwidów.

Kolejnym zwyczajem było powitanie młodych chlebem i solą, a tradycyjnym polonezem w wykonaniu gimnazjalistów rozpoczęło się wesele. Dzieci odtańczyły pięknego kujawiaka, a młodzież ognistego mazura. Tańce, które w XIX wieku tańczyła także polska szlachta. Druga część rekonstrukcji zakończyła się obrzędem oczepin, zdjęciem pannie młodej wianka i założeniem czepka przy tradycyjnej pieśni „Oj chmielu, chmielu”.

W czasie dalszej zabawy goście odwiedzali XIX wieczny salonik, gdzie piórem i atramentem pisali liściki lub uczyli się kaligrafii. Dzieci bawiły się XIX – wieczną ciuciubabkę, uczyły się jak pogrzebaczem toczyć fajerkę. Panie z KGW częstowały tradycyjnymi pierogami i kartaczami, a Rada Rodziców Zespołu Szkół w Strachówce rozgrzewała gorącą herbatą i kawą z pysznym ciastem.

„Vademecum” mogło się odbyć dzięki pracy wielu osób. Dziękujemy nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej za współpracę w przygotowaniu „Vademecum, pracownikom Urzędu Gminy w Strachówce, paniom z KGW z Jadwisina, Równego i Strachówki, członkom Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska, policjantom z komisariatu w Jadowie. Dziękujemy Starostwu Powiatu Wołomińskiego i Gminy Strachówka za finansowe wsparcie tego wydarzenia. A czytelników zapraszamy już za rok na kolejne, szczególne ‘Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” w 200-setna rocznicę ich ślubu.

Grażyna Kapaon
Prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.