VI Ogólnopolski Plener Malarski CHRZĘSNE 2020

VI Ogólnopolski Plener odbywał się w dniach od 1 do 10 sierpnia. Uczestniczyła w nim grupa ponad 20 artystów zarówno malujących jak i fotografujących.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach współorganizacji przez stowarzyszenie Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury oraz Powiat Wołomiński i Pałac w Chrzęsnem. W tym roku przebiegało ono w wyjątkowych okolicznościach – zagrożenie pandemią SARS COV-2 wpłynęło na cały system organizacyjny wydarzenia – zarówno działań plenerowych jak również organizacji wystawy będącej jego zwieńczeniem i koncertu.
Wernisaż VI Pleneru odbył się w upalne sobotnie popołudnie w dniu 8 sierpnia 2020. Organizatorzy zadbali o warunki pozwalające na zachowanie całej procedury ?pandemicznej? ? zasłaniania nosa i ust maseczką, dezynfekcji rąk i zachowania wymaganego dystansu społecznego. Z tego względu do pałacowych wnętrz mogła zawitać ściśle określona liczba gości.
Pozostali wybrali zieloną przestrzeń przypałacowego parku.
Wicestarosta wołomiński Robert Szydlik ciepło przywitał wszystkich gości wydarzenia. Spotkanie rozpoczął koncert w wykonaniu pianistki Alicji Tarczykowskiej, Nazarii Kachala (tenor) i Wojciecha Urbanowskiego (bas-baryton), którzy zachwycili publiczność wykonaniem utworów muzyki klasycznej. Słuchacze docenili możliwość kontaktu na żywo z artystami i licznymi oklaskami ?poprosili? o bisy.
Drugą częścią sobotniego wydarzenia był wernisaż. Ze względu na pandemię każdy z gości indywidualnie oglądał prace tegorocznych uczestników wernisażu VI Pleneru CHRZĘSNE 2020. Rolę  komisarza wystawy przyjęła prof. warszawskiej ASP dr hab. Zdzisławy Ludwiniak.

Oprócz wystawy poplenerowej VI Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Fotograficznego we wnętrzach Pałacu organizatorzy przygotowali trzy wystawy towarzyszące. A są to: wystawa prezentująca grupę artystyczną Octagon, która od blisko roku współpracuje z Pracownią Artystycznych Wyzwań prowadzoną przez MFBNiK, wystawa fotograficzna fotografów biorących udział w Plenerze: Jarosława Marka Komorowskiego, Mieczysława Bugnackiego i Mariusza Kuleszy. Trzecią wystawą towarzyszącą są wielkogabarytowe obrazy Marzeny Nalepy, Sławomira Piotra Stolarskiego i Mariusza Zawiślaka. W trakcie wernisażu swoje witraże zaprezentował również Krzysztof Kłos.
Prezentowane prace są bardzo zróżnicowane, wśród nich można zobaczyć:
obrazy ? różnorodne techniki (grafiki, akwarele, malarstwo olejne) i inspiracje tematyczne (pejzaże, portrety, migawki, scenki tematyczne i abstrakcje),
fotografie – ilustrujące wschody i zachody słońca, ulotność chwili nad łąkami i polami, krajobrazy oraz migawki związane ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej 1920 r.,
porcelanę, na której również dominuje tematyka Bitwy Warszawskiej 1920 r.,
instalacje witrażowe z motywami kwiatowymi (zwłaszcza pięknymi słonecznikami).

Artyści prezentujący w tym roku swoje prace to członkowie ale też osoby zaprzyjaźnione z Pracownią Artystycznych Wyzwań z Wołomina oraz z Grupy Octagon i ze Stowarzyszenia Silesia Tak-Art z Tychów.
Do tego grona należą, m.in.: Kazimierz Kubacz (Wołomin), Krystyna Bileńki (Rzeszów), Sławomir Piotr Stolarski (Ząbki), Roberta Marcinkowska (Gniezno), Marzena Nalepa (Wołomin), Ewa Mendala (Gniezno), Mieczysław Bugnacki (Małkinia), Włodzimierz Cerański (Warszawa), Mariusz Zawiślak (Wołomin), Ewa Kudlacik (Warszawa-Kamieńczyk), Mariola Falkowska (Warszawa), Katarzyna Krajewska (Ząbki), Dorota Syta (Warszawa), Małgorzata Pędracka (Puławy), Gabriela Czarnecka (Wołomin), Teresa Urbanowska (Wołomin), Zdzisława Ludwiniak (Wołomin), a także Agnieszka Kalisiak, Katarzyna Jóźwik, Jarosław Marek Komorowski (Kobyłka), Danuta Rasińska (Wołomin) i Krzysztof Kłos (Dania).
Inicjatorem artystycznej soboty w Pałacu w Chrzęsnem było Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury przy finansowym wsparciu Powiatu Wołomińskiego.

Tradycją plenerową jest zwiedzanie ciekawych zakątków powiatu wołomińskiego. W tym roku takim miejscem był Pałacyk w Ślężanach. Tu artyści spotkali się z przedstawicielami dwóch grup rekonstrukcyjnych – GRH Ludności Cywilnej „Rajski Ptak ” z Tłuszcza oraz ze Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich i z Fundacji Opieki i Jedności Kresowia, którzy w strojach nawiązujących do lat 20. ubiegłego wieku pozowali do okolicznościowych zdjęć.
Być może spotkania środowiska malarsko-fotograficznego i rekonstrukcyjnego wpiszą się na stale w scenariusz letnich plenerów organizowanych przez Pracownię Artystycznych Wyzwań z MFBNiK.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy
XXV sesja sejmiku

XXV sesja sejmiku

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz 47 mln zł dla samorządów na programy obejmujące energetykę, gospodarkę odpadami i sport – [...]
0 komentarzy
Na straży kluczowych obiektów - kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Na straży kluczowych obiektów – kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Ochrona elektrowni wodnej, zabezpieczenie węzła kolejowego oraz obrona mostu na rzece Bug – to główne zadania realizowane przez żołnierzy 5 Mazowieckiej BOT podczas [...]
0 komentarzy

Krajowy Trening Pierwszej Pomocy na Mazowszu

Jak sprawdzić oddech, wezwać pomoc, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i użyć defibrylatora? W sobotę, 20 czerwca mieszkanki i mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli pod okiem [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.