Edward M. Urbanowski: Grobów nie mają!

Edward M. Urbanowski: Życzenia

11 lipca – to Dzień Pamięci dla uczczenia co najmniej 100 tysięcy za- mordowanych Polaków z rąk zbrodniarzy spod znaku UPA na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej.

Dariusz T. Gabrel, b.dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu: – Zbrodnia Wołyńska stanowiła jedną z najbardziej nieludzkich zbrodni popełnionych w XX w. w okresie II Wojny Światowej, a skierowanej wobec ludności cywilnej – wobec Polaków.

Postrzeganie tragicznych zdarzeń i faktów na Wołyniu z punktu obowiązujących przepisów prawa w Polsce nie budzi żadnych wątpliwości. Zbrodnia ta jest kwalifikowana jako zbrodnia ludobójstwa! Z listu przedstawicieli organizacji i środowisk rodzin ofiar ludobójstwa:

– Nam, potomkom i krewnym Ofiar Ludobójstwa, zależy na szczerym i prawdziwym pojednaniu polsko-ukraińskim. Uważamy jednak, że aby do tego doszło, muszą zostać spełnione następujące warunki: prawda, godne pochówki ofiar i zaprzestanie kultu zbrodniarzy! Ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP powinno być nazwane po imieniu, bez uciekania się do półprawd i eufemizmów typu „tragedia wołyńska”. Ludobójstwo miało miejsce nie tylko na Wołyniu, ale również na Polesiu, Lubelszczyźnie i Małopolsce Wschodniej. I nie chodzi tu tylko o rok 1943, ale o lata 1939 – 1947!

Oficjalny zakaz ekshumacji wydany przez ukraińskie władze państwowe jest najboleśniejszą raną w relacjach polsko-ukraińskich. Niezrealizowane od trzydziestu lat obietnice władz Polski i Ukrainy, jak i ustawiczne usprawiedliwiania się polityków z obu tych państw, że to „nie ten czas i nie ten moment” tylko pogłębiają ową ranę i zdają rodzinom ofiar dodatkowe cierpienia.

Do dziś nie odnaleziono i nie pochowano pomordowanych. Leżą gdzieś w polu, dołach śmierci, studniach, lasach, bezimienni, bez krzyża czy tablicy. Nie ma miejsca na Ukrainie, gdzie można byłoby złożyć kwiaty czy zapalić znicz! Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz:

– Na górze Monastyr, nieopodal podkarpackiej miejscowości Monasterz, znajduje się mogiła żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Za polskie pieniądze, pod patronatem polskiego IPN, wzniesiono tam pomnik z tablicami pamiątkowymi.

Na dwóch tablicach podano, że pochowano tu żołnierzy walczących z NKWD oraz ich nazwiska. Wandale zniszczyli te tablice. Sprawców nikt nie znalazł ani nie ukarał. Rozbili tablice i wrzucili je do dołu w lesie. Ukraina stoi na stanowisku, iż do czasu, aż Polska nie przywróci pierwotnego stanu pomnika w Monasterze, nie można wyrazić zgody na wykopaliska i ekshumacje Polaków pochowanych na Ukrainie, ponieważ ukraińskie groby w Polsce są nadal zagrożone.

Pan Drobowycz zapomniał dodać, iż ci „żołnierze” nie przyszli w Bieszczady częstować napotkane polskie dzieci cukierkami a je wraz z ich matkami w okrutny sposób zamordować. Widłami, siekierą, nożem! Andrzej Duda, prezydent RP:

– Nie prowadzimy polityki biegania z widłami, tylko politykę spokojnego szukania porozumienia w sprawach trudnych historycznie, które liczą sobie wiele dziesięcioleci, są bardzo skomplikowane, niezwykle bolesne dla istotnej grupy naszych rodaków. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

– Wyluzowany i uśmiechnięty Andrzej Duda odbył w ubiegłym tygodniu kolejną wycieczką na Ukrainę na koszt podatnika. Jednak znów nie miał odwagi zapalić znicza i po- modlić się nad „dołami śmierci”, w których gniją kości tysięcy Polaków. Hipokryzja i tchórzostwo!

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Motocyklista uderzył Hondą w ścianę garażu

Kolejne w ostatnich dniach zdarzenie z udziałem motocykla na terenie gminy Dąbrówka, na szczęście mniej tragiczne w skutkach. 15 czerwca w miejscowości Karpin  [...]
0 komentarzy

Superbohaterki z Mazowsza!

Historia Mazowsza to także historia kobiet, które tu mieszkały, tworzyły i działały. Niestety, nie wszystkim z nich poświęcono dostatecznie dużo uwagi. Dlatego samorząd [...]
0 komentarzy
Wołomin - pomóżmy Piotrowi wrócić do zdrowia!

Wołomin – pomóżmy Piotrowi wrócić do zdrowia!

UM Wołomin zachęca do wsparcia Piotra Dylewskiego, pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołominie, który 14 kwietnia 2024 roku uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu. Lekarze [...]
0 komentarzy
1 lipca 2024 r. w Warszawie zacznie działać Strefa Czystego Transportu

1 lipca 2024 r. w Warszawie zacznie działać Strefa Czystego Transportu

Strefa Czystego Transportu obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki [...]
0 komentarzy
Radzymin - Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

Radzymin – Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

13 czerwca 2024 w Scenie Cegielnia odbyła się Gala Konkursu Victoria Biznesu 2024, podczas której ogłoszono wyniki 2. edycji konkursu dla najlepszych firm, [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Edward M. Urbanowski: Grobów nie mają!

  1. W ARTYKULE JW. JEST O LUDOBÓJSTWIE POLAKÓW PRZEZ UKRAIŃCÓW. WIĘC REKLAMY SĄ NIEODPOWIEDNIE!
    DO REFLEKSJI!
    CARPE DIEM!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.