Powiat Wołomiński zagrożony obostrzeniami

21 sierpnia Ministerstwo Zdrowia podało informację o wpisaniu Powiatu Wołomińskiego na listę powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami dotyczącymi targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Wpisanie Powiatu Wołomińskiego na tzw. różową listę, na której znalazły się powiaty zagrożone wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń majcych na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa jest wynikiem dynamiki wzrostu zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni.
Do 26 sierpnia z powodu COVID-19 w Powiecie Wołomińskim zmarło pięć osób, a liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie
z wynikiem dodatnim wynosiła 429. Jeżeli liczba zakażeń nadal będzie rosła powiat znajdzie się na żółtej liście. Dla mieszkańców oznaczo to, że:
? w restauracjach i w siłowniakch oraz na targach i kongresach będzie mogłą znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw.
? w parkach rekreacyjnych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 mkw
? na imprezach sportowych odbywających się na otwartej przestrzeni, wydarzeniach kulturalnych odbywających się w pomieszczeniach oraz w salach kinowych będzie mogło być zajętych maksymalnie 25% przewidzianych miejsc. Na imprezach kulturalnych organizowanych na otwartej przestrzeni obowiązywać będzie limit 100 osób.
? na uroczystościach rodzinnych m. in. weselach będzie mogło przebywać maksymalnie 100 osób, nie licząc obsługi.
Zmianom nie ulegną natomiast zasady funkcjonowania placówek handlowych, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i salonów tatuażu oraz basenów i aquaparków, sanatoriów, kościołów i transportu zbiorowego.
W przypadku, gdyby Powiat Wołomiński znalazł się w strefie czerownej powróci obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Nie będą mogły odbywać się wydarzenia kulturalne, targi i kongresy. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności, nie będzie wolno przebywać w parkach. W spotkaniach i uroczystościach rodzinnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób, a w kościołach będzie mogło przebywać 50% obłożenia budynku danego obiektu sakralnego.
Zaróno władze Powiatu Wołomińskiego, jak i włodarze poszczególnych gmin dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
W związku z przyrostem zachorowań na COVID-19 burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk zlecił dezynfekcję przestrzeni publicznej na terenie Gminy Tłuszcz. Wśród zdezynfekowanych obiektów znalazły się m.in. stacje kolejowe, place zabaw, obiekty użyteczności publicznej, przystanki oraz sklepy. Również w miniony weekend Strażacy z OSP Chrzęsne dokonali kolejnej dezynfekcji przestrzeni publicznej.
? Dezynfekcje były prowadzone sukcesywnie od początku kwietnia i będą prowadzone nadal. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Strażacy z OSP Chrzęsne do jednorazowej akcji zużywają ok. 150l płynu. Chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować panu Bogdanowi Domagale,właścicielowi firmy DJCHEM CHEMICALS POLAND S.A. za dostarczenie płynu oraz druhom
z OSP Chrzęsne za przeprowadzanie akcji.- podkreśla Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza.
Dezynfekcje przestrzeni publicznej prowadzone są również
w innych gminach
? W Ząbkach dezynfekcja kluczowych dla funkcjonowania miasta miejsc odbywa się regularnie od początku pandemii. Od 24 sierpnia zwiększyliśmy zarówno jej częstotliwość, jak
i liczbę miejsc, które służby miejskie poddają dezynfekcji. Ponadto każdy uczeń ząbkowskiej szkoły otrzyma przybicę osłaniajcą usta
i nos. Miasto Ząbki zakupiło również 7 bramek do mierzenia temperatury, które otrzymają szkoy oraz największe przedszkole „SKRZAT”. W mniejszych placówkach temperatura będzie mierzona za pomocą termometrów bezdotykowych. Dodatkowo złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki, dzięki czemu każda ze szkół otrzyma maseczki dla wszystkich uczniów
i nauczycieli oraz płyny do dezynfekcji – mówi Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki.
? Obecność w różowej strefie to ostrzeżenie. Musimy wspólnie działać, aby zachorowań było jak najmniej! Kolejna akcja dezynfekcji przestrzeni miejskich ma pomóc
w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa! Nasi ochotnicy odwiedzili popularne lokalizacje i nie szczędzili wysiłku oraz płynu- można było przeczytać na facebookowym profilu Wołomina.
Eksperci ostrzegają i apelują
o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii
? Na drugą falę zachorowań na COVID-19 nie musimy czekać do jesieni. Wzrost zachorowań, który aktualnie obserwujemy świadczy
o tym, że koronawirus jest aktywny cały czas ? powiedział w rozmowie z PAP dr Jerzy Jaroszewicz, przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego.
Zdaniem eksperta rosnąca liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa jest spowodowana luzowaniem obostrzeń oraz wakacyjnymi wyjazdami i rezygnacją
z noszenia maseczek.
W tej sytuacji warto kontrolować stan swojego zdrowia i zadbać
o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Ma temu służyć niedawno uruchomiona aplikacja ProteGO Safe.
Aplikacja pomaga minimalizować rozprzestrzenianie koronawirusa, podpowiadając czy miało się kontakt
z osobą zarażoną. Skuteczność aplikacji zależy od liczby osób, która ją pobierze. Dlatego nie warto czekać, tylko pobrać i zainstalować ProteGO Safe już dziś.
Koronawirusa nie widać. Wiele osób choruje bezobjawowo, w tym czasie ? nieświadomie ? zaraża innych. Takie osoby można spotkać wszędzie – w komunikacji miejskiej, w pociągu, w sklepie, w restauracji, w hotelu, na plaży i w wielu innych miejscach. Osoba korzystająca
z aplikacji, w przypadku kontaktu
z chorym, otrzyma odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. gdzie zadzwonić, jak się zachować. Dzięki temu nie narazi na ryzyko swoich bliskich, np. rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Aplikacja jest bezpłatna, bezpieczna i anonimowa. ProteGO Safe nie zbiera żadnych danych i nie przekazuje jakichkolwiek informacji na temat użytkownika. Nie śledzi lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji w telefonie.
Jej zainstalowanie i uruchomienie trwa kilka minut. Wystarczy, przy instalacji włączć funkcję monitorowania ryzyka, osoby z zainstalowaną aplikacją dostają powiadomienia.
Osoby korzystające z telefonu
z systemem Android mogą pobraćProteGO Safe ze sklepu Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.mc.protegosafe&hl=pl
Użytkownicy telefonu z systemem iOS znajdą aplikację ProteGO Safe w App Store. https://apps.apple.com/pl/app/protego-safe/id1508481566?l=pl
Aleksandra Olczyk

 

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy
XXV sesja sejmiku

XXV sesja sejmiku

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz 47 mln zł dla samorządów na programy obejmujące energetykę, gospodarkę odpadami i sport – [...]
0 komentarzy
Na straży kluczowych obiektów - kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Na straży kluczowych obiektów – kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Ochrona elektrowni wodnej, zabezpieczenie węzła kolejowego oraz obrona mostu na rzece Bug – to główne zadania realizowane przez żołnierzy 5 Mazowieckiej BOT podczas [...]
0 komentarzy

Krajowy Trening Pierwszej Pomocy na Mazowszu

Jak sprawdzić oddech, wezwać pomoc, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i użyć defibrylatora? W sobotę, 20 czerwca mieszkanki i mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli pod okiem [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.