Zatrzymani kolejni członkowie grupy handlującej narkotykami

Działania policjantów z Wołomina prowadzone przy wsparciu funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Radomia i Bydgoszczy, doprowadziły do zatrzymania kolejnych 12 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się produkcją, wprowadzaniem do obrotu, udzielaniem i posiadaniem znacznych ilości środków odurzających. To dalszy ciąg realizacji sprawy, w której w czerwcu i wrześniu 2017 roku, a następnie w lutym i maju 2018r oraz kwietniu i czerwcu 2019 zatrzymanych zostało a następnie w prowadzonym śledztwie zarzuty usłyszało już blisko 130 osób. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ i Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga zastosowali wobec 10 zatrzymanych osób środek zapobiegawczy w postaci dozorów policyjnych oraz poręczeń majątkowych w kwocie łącznej 150 tys. złotych. Podczas prowadzonych czynności została dodatkowo zatrzymana jedna osoba poszukiwania, która już została przewieziona do zakładu karnego celem odbycia kary 10 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z wołomińskiej komendy w ramach prowadzonych od dłuższego już czasu czynności operacyjnych oraz śledztwa nadzorowanego przez  Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga w Warszawie, rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych na terenie Warszawy, oraz w powiecie wołomińskim.  W wyniku prowadzonych czynności ustalono, że przestępcza działalność obejmuje teren całego garnizonu warszawskiego i województwa mazowieckiego.

Śledztwo dotyczy działalności grupy przestępczej, która w okresie, co najmniej od 2011 do 2017 roku wprowadziła do obrotu na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego nie mniej niż 400 kg środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci heroiny, kokainy, marihuany, amfetaminy i mefedronu. Grupa składająca się zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn, w różnym przedziale wiekowym, zajmowała się również produkcją amfetaminy i marihuany. Dodatkowo z posiadanych informacji wynikało, że osoby zamieszane w ten proceder mogły brać również udział w dokonywaniu innych przestępstw w tym, m. in. handlu bronią, rozbojach, wymuszeniach rozbójniczych i włamaniach.

100 policjantów, w tym funkcjonariusze z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, Komend Rejonowych w Warszawie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontterrorystycznego Policji w Radomiu i Bydgoszczy zatrzymało w ubiegłym tygodniu 12 osób w wieku od 31 do 57 lat. Przeprowadzone przez policjantów w miejscach przebywania zatrzymanych osób przeszukania, doprowadziły do tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w postaci motocykla, zegarka i telefonów komórkowych o łącznej wartości około 35 tys. złotych oraz gotówki w kwocie 6500 złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również środki odurzające w postaci marihuany, mefedronu i heroiny.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ oraz Prokuratora Okręgowa  Warszawa Praga w Warszawie, zastosowali wobec zatrzymanych 10 osób środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych oraz poręczenia majątkowe w kwocie łącznej 150 tys. złotych. Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancjami psychotropowymi oraz o posiadanie ich w miejscu zamieszkania, za co zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii może grozić kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze podczas powadzonych działań zatrzymali dodatkowo 45-latka, który po sprawdzeniu w policyjnym systemie widniał, jako osoba poszukiwana do dobycia kary 10 lat pozbawienia wolności w związku z orzeczonym wyrokiem sądu za przestępstwo rozbójnicze.

Prowadzone przez funkcjonariuszy działania to dalszy ciąg realizacji sprawy,  w której już w czerwcu i wrześniu 2017 roku, a następnie w lutym, maju 2018r zatrzymanych zostało ponad 110 osób, spośród których wobec 69 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec 12 dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli wówczas, m.in. broń palną oraz amunicję, półprodukty służące do produkcji środków odurzających oraz heroinę, kokainę i mefedron, znaczne ilości gotówki oraz biżuterię i wartościowe zegarki.

W kwietniu 2019 roku policjanci w ramach dalszych czynności w prowadzonym śledztwie przez Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga w Warszawie zatrzymali 9 mężczyzn w wieku od 27 do 46 lat związanych z grupą przestępczą okradającą nieruchomości. Wobec 7 osób sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, jedna została objęta policyjnym dozorem. Jak ustalili śledczy, mężczyźni w okresie od marca 2013 roku do maja 2018 r. mogli dopuścić się blisko 80 takich czynów, a straty powstałe w wyniku ich działalności mogą sięgnąć kwoty ponad 1 mln 600 tys. złotych.

W maju i czerwcu 2019 r. funkcjonariusze zatrzymali kolejne 11 osób w wieku od 26 do 49 lat, z czego 4 w miejscach ich przebywania, 7 osób zostało doprowadzonych do prokuratury i sądu z zakładów karnych i aresztów śledczych, w których już przebywali.  Wobec  5 osób sąd, na wniosek Prokuratora Okręgowego  Warszawa Praga w Warszawie, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, 2 osoby po zarzutach zostały odwiezione do zakładu karnego. Kolejne zatrzymane 3 osoby postanowieniem sądu zastały również tymczasowe areszty, wobec jednej zastosowano poręczenie majątkowego w kwocie 20 tys. złotych,  oraz dozór policyjny.

Do chwili obecnej zarzuty w prowadzonym śledztwie usłyszało już 130 osób, wobec których już zostały skierowane do sądu akty oskarżenia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne  zatrzymania.

asp. szt. Tomasz Sitek oficer prasowy KPP Wołomin/MN

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Roboty drogowe na trasie Chrzęsne – Sulejów – Jadów

Roboty drogowe na trasie Chrzęsne – Sulejów – Jadów

22 czerwca 2026 r. rozpoczęły się prace związane z wykonaniem nowej nakładki asfaltowej na drodze powiatowej. Roboty obejmą odcinki: Chrzęsne – Sulejów – [...]
0 komentarzy
Marki - Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Marki – Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Za nami 62. Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity w Badmintonie, które w dniach 18-21 czerwca odbyły się w Łodzi. Najważniejszą informacją dla całej rodziny [...]
0 komentarzy
Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

20 czerwca, w samym sercu Warszawy, na plaży Poniatówka, marecka drużyna po raz kolejny udowodniła, że należy do absolutnej krajowej czołówki. W niezwykle [...]
0 komentarzy
Ząbki - Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Ząbki – Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Podczas  Sesji Rady Miasta Ząbki Burmistrz Miasta Małgorzata Zyśk otrzymała Wotum Zaufania oraz Absolutorium. To bardzo ważna decyzja Rady Miasta, która oznacza pozytywną [...]
0 komentarzy

19 wypadków na drogach Mazowsza w miniony weekend. 22 osoby ranne, 40 nietrzeźwych kierujących wyeliminowanych z ruchu

W miniony weekend, od 19 do 21 czerwca 2026 r., na drogach garnizonu mazowieckiego doszło do 19 wypadków drogowych, w których 22 osoby [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o wotum zaufania dla władz województwa, starcie sezonu turystycznego na [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 23 do 26 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Dane o harmonogramie planowanych wyłączeniach [...]
0 komentarzy
Straż Ochrony Kolei ostrzega przed trainsurfingiem

Straż Ochrony Kolei ostrzega przed trainsurfingiem

Straż Ochrony Kolei alarmuje o zagrożeniu związanym z tzw. trainsurfingiem, czyli podróżowaniem na dachach pociągów lub innych elementach zewnętrznych składów. Choć zjawisko to [...]
0 komentarzy
Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Narastający problem suszy na [...]
0 komentarzy
Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.